fallback

Die Welt: Как Путин работи над Ренесанса на Източния блок

Дали Югоизточна Европа не трябва да плати политическата цена за ограничаване на руската експанзия, която Германия не иска да плати

16:14 | 15.11.16 г. 27
Автор - снимка
Създател

Румен Радев е бивш военен, пилот на изтребител. Изтребител за НАТО - в крайна сметка родината му България е част от западния съюз от 2002 г. Сега Радев е новият президент на България, а мнозина поставят под въпрос доколко той се чувства ангажиран към Запада и неговия военен съюз.

Генерал-майорът от запаса иначе се застъпва за „прагматични отношения с Русия" и иска да балансира членството в ЕС и НАТО с приятелски отношения към Москва. Така победителят от изборите в югоизточната европейска страна е поредният, по-мощен изразител на една тенденция, които коварно се осъществява отдава – тенденцията на разширяването на руското влияние в много страни от Източна Европа и на Балканите, пише в свой водещ материал германският всекидневник Die Welt.

Полша, страните от Прибалтика и Румъния се страхуват от Русия и се чувстват заплашени от новата експанзия на Владимир Путин. Но и в много други страни, от Чехия до Унгария и Сърбия, проруските сили засилват влиянието си.

Бъдещият американски президент Доналд Тръмп може да стане причина за засилване на тази политика. В бъдеще САЩ може да бъдат по-малко груби в намесата си, ако страните в периферията на Европа се сближават с Владимир Путин.

Някои се опасяват от нов "призрачен Ренесанс" на Източния блок – руска сфера на влияние, което се ориентира към границите на бившата съветска сфера на влияние - до границите на Германия. Фактът, че Русия иска да постигне това, не е тайна, а също и средствата, които Путин използва за постигането на тази цел, са съвсем ясни. Основното оръжие на Кремъл са природният газ, външната търговия и укрепването на радикални националистически сили в Европейския съюз.

И в България има индикации за това. Тук под управлението на новия президент може да се стигне до промяна в българската външна политика. До край на лоялността към Брюксел и Вашингтон и постигане на нов прагматизъм в отношенията с Русия.

Онова, което често се пренебрегва, е фактът, че страни като България са много по-зависими от Русия, особено в икономическо отношение. Там европейските санкции срещу Москва се отразят много по-силно.

Ембаргото вреди на целия регион - с изключение на Сърбия, която не е член на ЕС и която все още не е въвела санкции. И тези загуби нанасят много повече щети и на сравнително бедните страни в Изтока, отколкото на по-заможните европейци на Запад. Държавите зависят много повече от руския природен газ, в частност и България, отколкото Западът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:40 | 14.09.22 г.
fallback