fallback

Енергийните мощности у нас са достатъчни, но при нормални метеорологични условия

До 2025 г от ЕСО очакват нови 1,81 хил. мегавата мощности, основно от възобновяеми източници

18:10 | 17.10.16 г. 3

Нови 1,81 хил. мегавата енергийни мощности ще бъдат изградени в България в периода 2016 – 2025 г., прогнозира  Електроенергийният системен оператор (ЕСО). В проекта си за нов 10-годишен план за развитието на енергийната мрежа у нас от дружеството посочват, че 1,42 хил. мегавата от новите мощности ще бъдат от възобновяеми източници (ВЕИ).

Делът на ВЕИ от брутното електропотребление ще се увеличи от почти 15,5% през 2016 г. до 19,9% през 2025 г., пише още в документа.

Очакванията са, че нови ядрени мощности у нас ще бъдат въведени в експлоатация най-рано след 2025 г. - втора ядрена централа или седми блок в АЕЦ "Козлодуй". Има нови проекти за топло- и водни електрически централи, включително се очаква да заработи и каскадата „Горна Арда“, а въвеждането на нови ВЕИ-централи ще бъде с по-умерени темпове след 2020 г..

До 2025 г. производствените мощности в страната ще бъдат в състояние да осигурят функционирането на енергийната система, но при нормални метеорологични условия.

„При съчетание на екстремални товари и завишена аварийност при производствените мощности за продължителен период наличните резервни мощности няма да бъдат достатъчни да обезпечат потреблението в страната и планирания търговски износ“, предупреждават от ЕСО.

По тази причина от дружеството препоръчват да бъдат създадени пазарни механизми за споделяне на резерви.

Данните на ЕСО показват още плавно увеличение на потреблението на електроенергия през последните три години. Заради ефектите от кризата обаче е трудно да се направи ясно заключение по отношение на потреблението – прекратяването на цели видове производства обезсмисля използването на статистически подходи за прогнозиране, посочват от държавното дружество.

В плана на Оператора е предвидено увеличаване на брутното енергопотребление в страната през следващите десет години - според максималните предвиждания от 39,3 хил. гигаватчаса през 2016 г. до 43,1 хил. гигаватчаса през 2025 г. Според минималните очаквания ръстът ще бъде от 38,9 хил. гигаватчаса до 40,9 хил. гигаватчаса за същия период.

По-слабият темп на ръста се обяснява с прилагането на мерки за енергийна ефективност. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:05 | 13.09.22 г.
fallback