fallback

Българският бизнес и британското напускане на ЕС

Сред основните стоки, които България изнася за британския пазар, са медикаменти, столове и семена от слънчоглед

13:33 | 27.06.16 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След референдума за бъдещето на Великобритания в ЕС лицата на Brexit настояват, че страната не трябва да бърза с активиране на клаузата от Договора за ЕС, която урежда напускането на общността. В същото време обаче европейските лидери настояват по-скоро да бъде дадено началото на процедурата.

Какво ще означава за българския бизнес излизането на Великобритания от ЕС?

Всичко ще зависи от преговорите, които ще бъдат водени между Лондон и Брюксел, и какви договорки ще бъдат постигнати в областта на търговията и свободното движение на хората, капиталите, стоките и услугите – някои от основните предимства на ЕС.

Данните на икономическото министерство показват, че по отношение на износа Великобритания е на осмо място сред най-важните търговски партньори на България. През 2015 година към Острова са заминали български стоки на стойност 586,7 млн. евро, което е ръст от 19,9% спрямо 2014 година. Салдото е положително в размер на малко над 80 млн. евро, става ясно още от статистиката.

През първото тримесечие на тази година тенденцията се запазва – износът расте с 12% до 143,9 млн. евро.

През миналата година основната част на българския износ съставляват медикаменти, столове и седалки, както и семена от слънчоглед. Български компании изнасят дори и електрическа енергия за британския пазар.

В краткосрочен план, ако спадът на британския паунд продължи, това би оскъпило българските стоки – левът е фиксиран към еврото. Евентуалното налагане на мита, когато България и Великобритания вече не са на единен пазар, също ще има негативен ефект върху търговията. 

В същото време по-слабата национална валута може да подкрепи вноса на британски стоки у нас.

През миналата година в България са внесени британски стоки за 481,7 млн. евро. По отношение на вноса Обединеното кралство заема 16-о място сред важните търговски партньори на България. Статистиката показва забавяне на ръста на вноса до 8,4% през миналата година.

За първото тримесечие на тази година дори има и спад на вноса – с 3,8% до 110,4 млн. евро. В челната тройка на вноса от Великобритания през 2015 година са медикаменти, пътнически автомобили и електрическа енергия.

По отношение на британските инвестиции в България статистиката на БНБ показва отрицателни инвестиционни потоци през 2015 година в размер на 30 млн. евро. През първото тримесечие те се запазват – до 19,1 млн. евро.

България разчита на Великобритания и за развитието на туризма. През последните две години обаче се отбелязва непрекъснат спад на британските туристи. През 2014 година броят им е бил 247 хил., което е с 4,2% по-малко спрямо предходната година. Британците са на десето място по отношение на посещенията на чужденци у нас.

През 2015 година туристите от Великобритания вече са 244,5% хил. или с 1,1% по-малко.

През първите четири месеца на тази година британските туристи у нас са 48,9 хил., което е с 8,8% повече спрямо същия период на миналата година. Неяснотата какво следва след гласуването на референдума обаче може да спре британците да реализират планирани почивки в ЕС, тоест и в България.

А дали британците ще имат нужда от визи, за да посетят друга държава от ЕС, ще стане ясно след преговорите между Великобритания и Общността. За гражданите на Острова е нетипично да чакат за разрешение да влязат в чужда страна и подобно ограничение със сигурност ще се отрази на туристическата индустрия – не само у нас, но и в ЕС като цяло. 

Темата за Brexit можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:02 | 09.09.22 г.
fallback