IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Не ниската раждаемост е проблемът за България

Динамиката на раждаемостта в страната ни не се различава значително от тази в ЕС, а основен проблем остава миграцията

09:43 | 19.04.16 г. 49
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Емиграцията на&nbsp;предимно млади хора влияе на коефициентите на раждаемост и смъртност. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Емиграцията на предимно млади хора влияе на коефициентите на раждаемост и смъртност. Снимка: Ройтерс

След като през миналата седмица НСИ публикува данните за демографското развитие на България през 2015 г., екипът на платформата за статистика Инфограф хвърля поглед назад и прави някои сравнения със средните стойности на страните от днешния ЕС, за да стигне до част от предисторията и двигателите на сегашните процеси.

Раждаемост и смъртност

На първата графика са показани коефициентите на раждаемост и смъртност в България и текущите членки на ЕС за последните шест десетилетия (данните са до 2015 г. за България и до 2014 г. за ЕС). Те се измерват в промили (‰) и показват броя родени/починали на всеки 1000 души от средногодишното население. Когато коефициентът на раждаемост е по-висок от този на смъртност, има положителен естествен прираст на населението и неговият брой се увеличава. Когато е обратното (както е в България след 1989 г.) естественият прираст е отрицателен и населението намалява.

Вижда се, че:

-Динамиката на раждаемостта в България не се различава значително от тази в ЕС. От 1990 г. насам раждаемостта у нас е по-ниска от тази в страните от ЕС, но в периода 2002-2009 г. страната ни се приближава до средните стойности. През 2015 г. раждаемостта в България е 9,2‰ (9,2 живородени на 1000 души население) при средно 10,1‰ за ЕС през 2014 г.

Проблемите у нас са по-ясно видими по линия на коефициента на смъртност, който през 2015 г. достига рекордните 15,3‰ (15,3 починали на 1000 души население).Това е най-високата стойност от 1965 г. насам. В ЕС този показател остава много по-нисък и стабилен, като след 2003 г. дори пада под 10‰.

Миграция

През 2015 г. страната ни са напуснали 29,5 хиляди души, а заселилите се у нас са 25,2 хиляди души, т.е. с 4,3 хиляди по-малко. Възрастовата и полова разбивка на външната миграция показва един от основните източници на ниската раждаемост у нас – високата миграция на жени на възраст 15-29 г. През 2015 г. те са 4,8 хиляди и са два пъти повече от заселилите се 2,4 хиляди. От легендата на графиката може да активирате и данните за миграцията на мъжете, които показват сходни стойности.

В останалите възрастови групи разликите между броя на заселилите се у нас и напусналите страната е много по-малка. Този тип миграция на млади хора оказва дългосрочно влияние както върху раждаемостта, така и върху смъртността и всъщност е основният катализатор на негативните демографски процеси у нас.

Причината е, че намаляващият брой на младите хора води до:

- Цялостен спад на броя на населението, което значи, че, за да изчислим коефициента на смъртност, броят на починалите се разделя на по-малък брой общо население, т.е. смъртността е по-висока;

- Влошаване на възрастовата структура на населението, което също оказва влияние върху коефициента на смъртност, тъй като все по-голям дял от хората в страната са възрастни;

- Спад на потенциалния брой на новородените през следващите години, което оказва влияние и в двете посоки – възрастовата структура се влошава по-бързо, а населението нараства по-бавно (или намалява по-бързо, както е в нашия случай).

Плодовитост

Негативният ефект на външната миграция върху раждаемостта се потвърждава от данните за тоталния коефициент на плодовитост. Той показва средния брой деца, които би родила една жена през целия си фертилен период в зависимост от повъзрастовата плодовитост за съответната година, а разликата между България и страните от ЕС (където има данни само за периода след 2001 г.) е минимална.

Между 1974 и 1997 г. тоталният коефициент на плодовитост у нас намалява от 2,29 на 1,09 деца. Следва период на покачване до 1,66 деца през 2009 г., последван от нов спад до 1,48 деца през 2013 г. През 2014 и 2015 г. тоталният коефициент на плодовитост у нас е 1,53 деца на една жена, което е близко до стойностите за ЕС от 1,58 деца на жена през 2014 г. С други думи: ако всички тези млади жени, които напускат страната, оставаха тук, можем да очакваме коефициентът на раждаемост у нас да бъде още по-близък до този в ЕС.

Така като основен проблем пред демографското развитие на България се очертава миграцията. Страната бива напускана предимно от млади хора, което без непременно да оказва влияние върху тоталния коефициент на плодовитост, дава ефект върху коефициентите на раждаемост и смъртност.

Разбира се, тук роля играят и много други индикатори, като по-ниската продължителност на живота у нас, качеството на здравеопазването и ниският (в сравнение с ЕС) жизнен стандарт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 29 rate down comment 3
vzhekoff
преди 8 години
Като цяло си прав, но...През 15 век населението на България поради 2 века чума и турското нашествие се свива до 200'000 души, разселени основно по високите части на планините. След това се случва чудото и благодарение на здравите семейни традициее, здравия морал , не на последно място благодарение на православната църква, стигаме до 6.5 млн. в края на робството, при това сме станали доминираш етнос в широкото българско землище от Тасос на юг доКюстенджа и от западните покрайнини и Македония до дунава, Одрин и Цариград. Тогава пeдеpacи не е имало...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 20 rate down comment 2
doba
преди 8 години
Ниската раждаемост е едновременно следствие, но и проблем.Семейното подоходно облагане трябва да се въведе максимално бързо.Хората, които правят пари да творят и деца.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 25 rate down comment 6
deant
преди 8 години
Положението е минало отвъд точката в която нещата можеха да се обърнат. Сега вече може само да стоим и да гледаме как се обезлюдява територията ни.Кофти е но е факт. Всички сме виновни за това, защото не се борихме с корупцията и разсипията, а участвахме в нея, пасивно или активно. България умря.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 18 rate down comment 3
ing5rov
преди 8 години
Каквото и да си приказвате , имиграцията е като гравитацията ...не зависи от мнения или агитации. Мазохизм е да работиш за малко пари , при възможност да получаваш повече....тъй че , мизантропа , напълно основателно орицата ше бъркат бетон за 420 евро вместо за 420 лева !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Йохан Волфганг фон Гьоте - ''мерило за живота и силата на един народ ще бъде винаги неговото отношение към Библията'' Проблема на България е липсата на вяра както добре обяснява монах Никанор(завършил мениджмънт и международни икономически отношения) - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1747595012185392Патриарха на България също го каза хубаво и точно в интервю за БТА около 01.05.13г. ''всяка криза икономическа, екологична, политическа, социална е следствие от духовната криза, т.е. от отдалечаването от Бога и Законите , които Творецът е установил във Вселената'' - но трябва да се обяснява по-подробно защо незнанието е голямо НЕ СЕ ЗНАЯТ ОСНОВНИ НЕЩА и съм обяснил за данъците, лихвата , за здравеопазването и ''Василиадата'',''Каритас'' започвайки с малко (авто)биография - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1741150916163135
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 3
0pk
преди 8 години
Ако се задълбочи анализаторът в причините довели до ниската раждаемост, ще се окаже всъщност, че ниската раждаемост съвсем не е проблемът за България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Да ми обясниш етимологията на думата подчинен - по-долен в служебната йерархия по отношение на началника сиМоя началник е Господ Иисус Христос
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 6
Атанасио
преди 8 години
Васил Друмев митрополит Търновски го е казал 1893г. на рожденият ден на Фердинанд ''ИМА ПРАВОСЛАВИЕ У НАС, ИМА И БЪЛГАРСКИ НАРОД, НЯМА ПРАВОСЛАВИЕ НЯМА И БЪЛГАРСКИ НАРОД'' по повод намерението на Стамболов да промени чл.38 от Конституцията, в който изрично се подчертава, че потомците на българския княз не могат да изповядват друга вяра освен православната.Васил Друмев е бил министър на народното просвещение ,Премиер ,пръв председател на Българския червен кръст ,един от основателите на Бълг.академия на науките ,и се познавал с Левски ,Раковски ,Стефан Караджа - http://***.slovo.bg/showbio.php3?ID=222 - но избира друг път на по-умерено просветителство ,и аз затова пиша
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Изследвам всичко и монах Никанор(завършил мениджмънт и международни икономически отношения) добре го каза като отговор на въпроса ''липсата на вяра ли кара българина да престъпва законите и много често да извършва престъпления?'' - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1747595012185392НЕ СЕ ЗНАЯТ ОСНОВНИ НЕЩА и съм обяснил за данъците, лихвата , за здравеопазването и ''Василиадата'',''Каритас'' започвайки с малко (авто)биография - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1741150916163135
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 0
edimi
преди 8 години
Не го разбираш ти човека, тц, тц, тц. Ей го на "подчинен" бил. Няма да коментирам етимологията на думата. Някой би казал роб. А и като получава редовно факсове, писаното не е като казаното.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още