IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Не ниската раждаемост е проблемът за България

Динамиката на раждаемостта в страната ни не се различава значително от тази в ЕС, а основен проблем остава миграцията

09:43 | 19.04.16 г. 49
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Емиграцията на&nbsp;предимно млади хора влияе на коефициентите на раждаемост и смъртност. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Емиграцията на предимно млади хора влияе на коефициентите на раждаемост и смъртност. Снимка: Ройтерс

След като през миналата седмица НСИ публикува данните за демографското развитие на България през 2015 г., екипът на платформата за статистика Инфограф хвърля поглед назад и прави някои сравнения със средните стойности на страните от днешния ЕС, за да стигне до част от предисторията и двигателите на сегашните процеси.

Раждаемост и смъртност

На първата графика са показани коефициентите на раждаемост и смъртност в България и текущите членки на ЕС за последните шест десетилетия (данните са до 2015 г. за България и до 2014 г. за ЕС). Те се измерват в промили (‰) и показват броя родени/починали на всеки 1000 души от средногодишното население. Когато коефициентът на раждаемост е по-висок от този на смъртност, има положителен естествен прираст на населението и неговият брой се увеличава. Когато е обратното (както е в България след 1989 г.) естественият прираст е отрицателен и населението намалява.

Вижда се, че:

-Динамиката на раждаемостта в България не се различава значително от тази в ЕС. От 1990 г. насам раждаемостта у нас е по-ниска от тази в страните от ЕС, но в периода 2002-2009 г. страната ни се приближава до средните стойности. През 2015 г. раждаемостта в България е 9,2‰ (9,2 живородени на 1000 души население) при средно 10,1‰ за ЕС през 2014 г.

Проблемите у нас са по-ясно видими по линия на коефициента на смъртност, който през 2015 г. достига рекордните 15,3‰ (15,3 починали на 1000 души население).Това е най-високата стойност от 1965 г. насам. В ЕС този показател остава много по-нисък и стабилен, като след 2003 г. дори пада под 10‰.

Миграция

През 2015 г. страната ни са напуснали 29,5 хиляди души, а заселилите се у нас са 25,2 хиляди души, т.е. с 4,3 хиляди по-малко. Възрастовата и полова разбивка на външната миграция показва един от основните източници на ниската раждаемост у нас – високата миграция на жени на възраст 15-29 г. През 2015 г. те са 4,8 хиляди и са два пъти повече от заселилите се 2,4 хиляди. От легендата на графиката може да активирате и данните за миграцията на мъжете, които показват сходни стойности.

В останалите възрастови групи разликите между броя на заселилите се у нас и напусналите страната е много по-малка. Този тип миграция на млади хора оказва дългосрочно влияние както върху раждаемостта, така и върху смъртността и всъщност е основният катализатор на негативните демографски процеси у нас.

Причината е, че намаляващият брой на младите хора води до:

- Цялостен спад на броя на населението, което значи, че, за да изчислим коефициента на смъртност, броят на починалите се разделя на по-малък брой общо население, т.е. смъртността е по-висока;

- Влошаване на възрастовата структура на населението, което също оказва влияние върху коефициента на смъртност, тъй като все по-голям дял от хората в страната са възрастни;

- Спад на потенциалния брой на новородените през следващите години, което оказва влияние и в двете посоки – възрастовата структура се влошава по-бързо, а населението нараства по-бавно (или намалява по-бързо, както е в нашия случай).

Плодовитост

Негативният ефект на външната миграция върху раждаемостта се потвърждава от данните за тоталния коефициент на плодовитост. Той показва средния брой деца, които би родила една жена през целия си фертилен период в зависимост от повъзрастовата плодовитост за съответната година, а разликата между България и страните от ЕС (където има данни само за периода след 2001 г.) е минимална.

Между 1974 и 1997 г. тоталният коефициент на плодовитост у нас намалява от 2,29 на 1,09 деца. Следва период на покачване до 1,66 деца през 2009 г., последван от нов спад до 1,48 деца през 2013 г. През 2014 и 2015 г. тоталният коефициент на плодовитост у нас е 1,53 деца на една жена, което е близко до стойностите за ЕС от 1,58 деца на жена през 2014 г. С други думи: ако всички тези млади жени, които напускат страната, оставаха тук, можем да очакваме коефициентът на раждаемост у нас да бъде още по-близък до този в ЕС.

Така като основен проблем пред демографското развитие на България се очертава миграцията. Страната бива напускана предимно от млади хора, което без непременно да оказва влияние върху тоталния коефициент на плодовитост, дава ефект върху коефициентите на раждаемост и смъртност.

Разбира се, тук роля играят и много други индикатори, като по-ниската продължителност на живота у нас, качеството на здравеопазването и ниският (в сравнение с ЕС) жизнен стандарт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

38
rate up comment 0 rate down comment 6
Атанасио
преди 8 години
Проблема на България е липсата на вяра както добре обяснява монах Никанор(завършил мениджмънт и международни икономически отношения) - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1747595012185392 Васил Друмев митрополит Търновски също го е казал 1893г. на рожденият ден на Фердинанд ''ИМА ПРАВОСЛАВИЕ У НАС, ИМА И БЪЛГАРСКИ НАРОД, НЯМА ПРАВОСЛАВИЕ НЯМА И БЪЛГАРСКИ НАРОД'' по повод намерението на Стамболов да промени чл.38 от Конституцията, в който изрично се подчертава, че потомците на българския княз не могат да изповядват друга вяра освен православната.Васил Друмев е бил министър на народното просвещение ,Премиер ,пръв председател на Българския червен кръст ,един от основателите на Бълг.академия на науките ,и се познавал с Левски ,Раковски ,Стефан Караджа - http://***.slovo.bg/showbio.php3?ID=222 - но избира друг път на по-умерено просветителство ,и аз затова пиша защото не се знаят основни неща за данъците,лихвата,какво е държава и за здравеопазването и ''Василиадата''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 5 rate down comment 0
michaelis12
преди 8 години
... а основен проблем остава миграцията ....------------------------------------------------------------------------------------------------кофти, но защо ли е така ? Kой ли иска да си хваща чукалата и да се изнася от родината си ей така за кеф ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 0 rate down comment 1
data
преди 8 години
ми не си много прав , изселнически вълни от България е имало и преди . Най-скорошната е "голямата екскурзия" , а преди това има доста силна след 1944 , след 1923 , след 1919-1920 и т.н. Има и през 50-те когато се изселва еврейското население а турските са няколко - през 50-те , 70-те и през 80-те . Не че положението не е сериозно , но такива неща са ставали и преди
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 15 rate down comment 0
pinoccio
преди 8 години
От статията излиза, че раждаемостта даже не е и фактор за проблемите на България. От така описания статистически модел с цветни графики и илюстрациии е видно като извод, че и при нулева раждаемост проблемът е някъде другаде. Къде, обаче? Вероятно нулевата раждаемост бива разглеждана като нулевите лихви, където ЕЦБ ще напечата кинти, ще напомпа инфлацията, ще напомпа и булките из Европа, а банките ще се консолидират с АГ клиниките за избягване на последващи кризи в зачестилата им цикличност. Някак си така изглежда разрешаването на въпроса - еклектично, метафизично и екстраординерно. Но, както виждаме, пак няма растеж - нито икономически, нито биологически. Изходът е в свалянето на гащите на политическата класа, пък каквото се пръкне, все е кяр.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 19 rate down comment 7
ДХДО
преди 8 години
Хора, осъзнайте се ! Това, че територията опустява и следователно друг ще дойде да я засели, това че оставащото население се дебилизира и оскотява, разпадането на всякакви социални системи образование, здравеопазване, правораздаване, всичко това е дребнотемие !! Важното е , че вече не живеем в диктатура, че не ни се налага да им работим (то и въобще почти не се работи , по настоящем), важно е моралното удовлетворение и заслуженото самочувствие от правилния ни цивилизационен избор, в крайна сметка важни са правата (а защо не и привилегиите) на етнически, религиозни, сексуални и нам-си-кви-още малцинствата и възможността, знайни и незнайни правозащитни организации, да съдят и дерат държавата.Огледайте се за миг с какво само се сдобихме и каква благодат ни споходи и престанете най-накрая с този смешен плач, за отживелици като демография, демографски политики ... и въобще държавотворство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 35 rate down comment 3
Императорът
преди 8 години
Проблемът не е в емиграцията, проблемът е в ХЪХРИЗАЦИЯТА !!!! Това е целенасочена ЕТНИЧЕСКА ПОДМЯНА на населението в България - при която нормалните хора както от етническото мнозинство, явяващо се държавнотворчески елемент, така и от интегрираните в обществото малцинства, са принуждавани да спонсорират размножаването и издръжката на едно малцинство, явяващо се в огромната си част ДЕСТРУКТИВЕН и антидържавен елемент !!!! Докато не бъде призната тази очевадна истина, няма дори надежда за положителна промяна !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 37 rate down comment 1
bstoyano
преди 8 години
Ще го кажа просто, без шарени графики, които препълват статията и отгоре на всичко не са обективни, т.е. показват частично (угодно) нещата. Българите в България намаляват много по-сериозно, отколкото им стиска да покажат. Множат се много по-бързо нашите *** съграждани и други субекти с български паспорти, които почти не говорят български.Така че без етнически разрез статията си е манипулативна. Да не говорим за душевността и интелекта на подрастващите бълтари и други заселници по нашите земи. Ситуацията е жестоко-трагично-песимистична.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 16 rate down comment 3
ing5rov
преди 8 години
***и.я.т.а...Инвестора дави *** цензурата ...такива са нещата колкото и да ги криете или парфюмирате !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 10 rate down comment 4
ing5rov
преди 8 години
"Някъде из Европа се справят по-добре, другаде по-зле ..."Където *** и консумизмът са стимулирани от съответната държава...там ше им правят децата бежанци от Африка и Азия !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 16 rate down comment 4
dr.5rov
преди 8 години
Изчистено от всякакви социални алибализми, човек се ражда за да роди. Друга причина за присъствието му във физическия свят няма, както е за всяка друга жива твар по Земята. После идва всичко останало.По същество няма никакъв смисъл от каквото и да било общество ако членовете му не се стремят да създадат потомци. Те затова и са заедно - за да създават и отглеждат по-лесно децата си.Това, че "модерната" култура ИЗТРИ от съзнанието НИ този основополагащ факт и го замени с "прозводство на блага" си е наш проблем. Под наш разбирам общо европейски , включително Украйна и Русия. Някъде из Европа се справят по-добре, другаде по-зле
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още