fallback

От 176 лв. до 2 ст. за мегаватчас в първия месец на енергийната борса

Постигнатата на борсата цена обаче съвсем не е крайната - към нея се добавят такси за пренос, зелена енергия и други

16:40 | 19.02.16 г. 6

Цени от 176,02 лева до 0,02 лева за мегаватчас бяха постигнати в първия месец след дългоочаквания старт на енергийната борса у нас, сочи справка в статистиката за цените и търгуваните обеми на борсата.

Най-високата цена беше постигната още в първите дни на работата на борсата – на 22 януари. През целия ден цената на електроенергията е висока – средно 137,49 лева за мегаватчас. В пиковия период на потребление – между 8 и 10 часа цената е 176,02 лева.

Най-ниската цена пък е в момент извън пиково потребление – в часовия период между 2 и 3 часа на 1 февруари. 

Средната цена се движи в границата около 64 лева през януари и от почти 46 лева за мегаватчас през февруари (до 20 февруари, защото търговията е по схемата "ден напред").

Сред участниците на борсата, които са и производители на електроенергия, са държавните ТЕЦ "Марица Изток" 2, АЕЦ "Козлодуй" и НЕК със своите водни централи. Тяхното участие на борсата е предопределено след решение на Европейската комисия относно разследване за злоупотреба с пазарно положение от страна на Българския енергиен холдинг (БЕХ).

Данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) от началото на годината до средата на февруари показват, че производството на електроенергия у нас намалява – със 7,76% до 6,59 млн. мегаватчаса. Потреблението обаче расте – с 1,43% до 5,86 млн. мегаватчаса. Износът на електроенергия намалява значително – с 46,7 на сто. 

Големите различия в цените - особено в първите дни на търговията породиха редица съмнения за манипулация на пазара. Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов обаче е категоричен - цената се определя от търсенето и на този етап на борсата не се наблюдават аномалии. 

На този етап обаче в законодателството няма предвидени санкции за умишлено изкривяване на пазара, нито е определено кой трябва да следи за това.

В момента по молба на Европейската комисия енергийният регулатор наблюдава работата на борсата и именно оттам е и увереността на Иванов, че нарушения няма. Той обаче призова депутатите да имплементират в българското законодателство Регламент 1227 на ЕС, който се отнася до търговията с електроенергия на едро. 

Самата енергийна борса е един от най-важните елементи от либерализацията на електроенерегийния пазар у нас. Тя ще трябва да даде пазарната цена на електроенергията - нещо, което очакват всички участници.

Реалната работа на борсата започна на 19 януари по схемата "ден напред". По тази причина и участниците все още са малко на брой. През януари са били изтъргувани общо 77,3 хил. мегаватчаса електроенергия. 

Постигнатата борсова цена обаче далеч не е крайната - към нея потребителите трябва да платят още и за мрежовите услуги, преноса и всички допълнителни такси, които ще определи енергийният регулатор, като например - за "зелена енергия" и т.н. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:04 | 11.09.22 г.
fallback