БСП Лява България е изготвила законопроект за намаляването на данък добавен стойност (ДДС) за детските стоки, съобщи председателят на БСП Михаил Миков, цитиран от пресцентъра на партията.
Мотив за това предложение е намаляващата раждаемост в страната. През 2009 година у нас са родени 81 хил. бебета, а през 2014 година раждаемостта намалява до 67,5 хил, показват изчисленията на левицата. „Това е изключително тежка тенденция, която изисква мерки от правителството“, коментира Миков.
Според него обаче няма действия от управляващите в тази насока и затова от БСП са решили да изготвят този законопроект. „Смятаме, че ще получим подкрепа в НС, затова е един малък знак към хората, които поемат тежката отговорност да отглеждат деца в тези времена“, смята Миков.
Всъщност различни политически сили редовно настояват за намаляване на ДДС върху лекарствата, детските стоки, основните храни или издателската дейност (основно за книгите и вестниците). На този етап обаче нито едно правителство не е одобрило подобни мерки, особено на фона и на данните, че косвеният данък е един от основните източници на средства в хазната.
В момента стандартният размер на ДДС в България е 20%, а правилата в ЕС позволяват стандартната ставка да бъде не по-малка от 15 на сто. Европейското законодателство в областта допуска изключения за редица икономически дейности, но редуцираната ставка трябва да бъде поне 5 на сто.
Така в повечето държави има поне по две ставки на ДДС, като Дания е единственото изключение – там ставката е една и е 25 на сто.
У нас има едно изключение от стандартната ставка - за хотелиерските услуги тя е 9 на сто. За сравнение, ДДС върху хотелиерските услуги в директните ни конкуренти в туризма (от ЕС) е 6,5% в Гърция и 13% в Хърватия. Най-висока е ставката във Великобритания и Словакия (20%), следвани от Унгария (18%).
Данните на Европейската комисия показват, че повечето изключения от ставката, които са разрешени от Брюксел, са по отношение на храните, фармацевтичните продукти и медицински услуги. Именно в тези области са разрешени и най-ниските възможни ставки, като за някои дейности, основно медицински услуги, има допуснати и нулеви ставки на данъка.
По отношение на храните в някои страни има и „супер редуцирани ставки“, тоест под 5%, като например 3% в Люксембург и 4% в Италия и Испания. 4% е ДДС и за фармацевтичните продукти, социалните грижи и издаването на книги в Испания. Стандартната ставка на ДДС в Кралството е 21%.
В много европейски региони са одобрени специални изключения – например отвъдморските департаменти на Франция, Азорските острови и остров Мадейра (Португалия), Канарските острови, Сеута и Мелийа (Испания) и други слабо развити в икономическо отношение региони.
България въведе ДДС на 1 април 1994 година и тогава ставката беше единна – в размер на 18 на сто. Две години по-късно е увеличена до 22%, а от 1 януари 1999 година е намалена – в размер на 20 на сто. За първи път изключение се прилага от 1 януари 2007 година и тогава хотелските услуги се облагат не със стандартната ставка, а със 7% ДДС. На 1 април 2011 година и ставката за хотелиерите беше повишена – от 7% на 9%.