Новият механизъм за ценообразуване, предложен от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в новото ценово предложение, противоречи на нормите на Закона за енергетиката. Това е записано в становището на Националната електрическа компания (НЕК) относно новото ценово предложение на енергийния регулатор за цената на тока от 1 юли.
„Механизмът на ценообразуване например предвижда намаление на цената на електроенергията за крайните снабдители с приходите от свободния пазар, което по своята същност е кръстосано субсидиране и е недопустимо“, отбелязват експертите на държавната компания.
Според тях предложения от КЕВР нов механизъм на ценообразуване преплита регулирана и нерегулирана дейност, което също е в противоречие със законодателството.
В своето становище, внесено в деловодството на КЕВР, от НЕК посочват още, че липсва обяснение и обсъждане на новия ценови модел, както и че със своето предложение регулаторът вменява на НЕК задължително да участва на свободния пазар на електроенергия.
Цената на тока за крайните доставчици ще намалее с 4,3% - от 125,32 лева на мегаватчас до 119,87 лева на мегаватчас, а в същото време цените на крайните потребители се повишава със средно 2%. Това ще доведе до натрупването на допълнителен дефицит, посочват от НЕК.
Припомняме, че на 4 юни по време на откритото заседание в КЕВР относно ценовото предложение за новия регулаторен период изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев посочи, че за две години натрупаните дефицити в държавната компания ще нараснат до 1,78 млрд. лева. Той беше категоричен, че не може държавната компания да търпи всички негативи и посочи, че е крайно време да се спре практиката НЕК да продава електроенергия под себестойност.
Пред журналисти Илиев посочи, че на този етап няма никакъв ефект за компанията от намалените количества на изкупената електроенергия, произвеждана от комбинирано производство, нито от лимитираните количества „зелена“ енергия.
Изчисленията на НЕК сочат, че само от новата схема по ценообразуване и изкупуването на „зелена“ енергия загубите за компанията в новия регулаторен период ще бъдат около 170 млн. лева.
Не е решен и въпросът за схемата за търговия с парникови газове, средствата от която трябва да компенсират част от разходите на НЕК. В същото време обаче няма яснота как ще бъдат разпределени средствата и от държавната компания се опасяват, че е възможно да се повтори ситуацията от периода 2013 – 2014 година, когато регулаторът предвиди 498 млн. лева приходи от продажба на емисии, а фактическата компенсация за НЕК беше едва 138 млн. лева.
От НЕК протестират и срещу решението на КЕВР да бъде намалена цената на електроенергията, произведена от ВЕЦ-овете, с малко над 7% - от 63,64 лева на мегаватчас до 59,10 лева за мегаватчас. Според дружеството при определянето на тази цена не са спазени основните принципи за ценово регулиране, записани в Закона за енергетиката.
Държавната компания има възражения също и по отношение на определянето на цените в сектор „Топлоенергия“. Експертите на НЕК твърдят, че КЕВР прави нереални и непостижими допускания за производството на топлинна енергия, съответно и на произведената при високоефективно комбинирано производство електроенергия.
Експертите дават за пример Топлофикация Русе, за която техните изчисления сочат, че през новия регулаторен период количеството за продажба електрическа енергия от високоефективно комбинирано производство за новия регулаторен период, тоест от 1 юли 2015 година до 30 юни 2016 година, ще бъде 87% от общото количество. За сравнение през настоящия период, който приключва в края на месеца количеството е било 36% от общото. Подобна е ситуацията и с други топлоцентрали – в Сливен, Перник, Габрово, както и за ТЕЦ „Свилоза“, допълват от НЕК.
От НЕК настояват да има индивидуални месечни прогнози за високоефективно комбинирано производство за всеки производител и инсталация. Те трябва да бъдат посочени от КЕВР, допълват от енергийната компания.