IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ядреното бъдеще на България – заявки засега само на хартия

2015 година се очертава като една от ключовите за развитието на ядрената енергетика в страната

08:41 | 01.01.15 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: <em>АЕЦ Козлодуй</em></p>

Снимка: АЕЦ Козлодуй

2014 г. вече е история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция "Икономиката през 2014 г."

И през 2014 година България не се отказа от плановете си да развива ядрената енергетика, заявявайки твърдо желанието си за удължаването на живота на двата работещи блока в АЕЦ Козлодуй и изграждането на нова мощност на ядрената централа.

Намеренията са работата на блоковете да бъде удължена с поне още 20 години. Лицензът на дейността на V-ти блок изтича през 2017 година, а на VI-ти – през 2019 година.

Макар тези дати да изглеждат далеч във времето, срокът за удължаване на живота на двата блока неумолимо тече и дори според някои експерти страната вече закъснява. Подобни опасения изказа и новият директор на централата  Димитър Ангелов

Подготовката за удължаване на срока на живота на ядрени мощности обикновено започва осем години по-рано – четири години се прави планиране, финансиране и реализация на необходимите дейности, а в следващите четири години – документиране на предприетите мерки и внасяне на искане за лицензиране, обясняват анализаторите.

Прогнозите на Димитър Ангелов са ремонтните дейности в пети блок да приключат до 2016 година, a България вече е притисната от сроковете. 

Обследването на двата блока започна още през 2012 година, но едва в началото на този октомври беше подписан договор за удължаване на живота на пети блок. За изпълнител беше избран консорциум между руските фирми ОАО „Концерн Росэнергоатом”, ЗАО „Русатом Сервис” и френската EDF. Все още обаче няма започнати процедури по организиране на търгове за необходимото оборудване, което трябва да бъде подменено.

Практиката показва, че заради обжалвания на кандидати процедурата може да се проточи във времето.

Нещо повече - няма осигурено финансиране на дейностите, макар че проектът е определян като „национална задача” и приоритет на новото правителство. Цялата програма ще струва около 400 млн. евро, сочеха изчисленията на предишния директор на централата Иван Генов. Плановете са тези пари да бъдат осигурени от собствени средства.

По време на управлението на Пламен Орешарски беше ясно посочено, че за модернизацията на двата блока няма да бъдат използвани пари от бюджета. Ръководството на централата пък се оплакваше непрекъснато, че АЕЦ-ът губи пари заради ниската цена на електричеството на регулирания пазар, а и трябва да внася дивиденти в бюджета.

Генов поиска дружеството да не внася пари в държавния бюджет, за да може да генерира необходимите средства за рехабилитацията на двата блока. По искането му обаче не беше взето решение, макар и да получи подкрепата на енергийния министър.

Така през лятото стана ясно, че енергийните дружества в БЕХ ще внесат общо 87 млн. лева дивиденти за 2013 година, от които от АЕЦ Козлодуй се чакат малко над 27 млн. лева.

Освен удължаването на двата блока в плановете на няколко правителства досега за затвърждаване на ядрената мощ на България е и нов блок в централата. Затова и правителството на Пламен Орешарски подписа акционерното споразумение с Westinghouse за строителството на нов блок в АЕЦ „Козлодуй”.

Това беше извършено с обичайната за договорите в тази сфера доза съмнения и опасения  – в последните дни преди подаването на оставката на кабинета, макар и със заявките, че има клауза в договора, според която следващото правителство ще вземе окончателно решение за избор на технологията, по която да се изгради седми блок.

Няколко дни по-късно, в изпълнение на обещанията си за прозрачност, от АЕЦ Козлодуй публикуваха текстовете на споразумението, което обаче също не се различава особено от договорките в сектори и беше с цели заличени страници и пасажи. Мотивите за черните страници, които бяха показани на обществото, са типичните – търговската тайна на Westinghouse.

Това, което стана ясно от думите на управляващите и американската компания, е, че проектна компания ще построи новата мощност, в която България ще държи 70% от капитала, а Westinghouse – останалите 30%. Проектът ще бъде финансиран от кредитни агенции, които имат опит в енергетиката на България, както и чрез други международно приети финансови инструменти.

Не са дискутирани държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия, произведена от седмия блок. Самият изпълнител на строителните работи ще бъде избран чрез открит международен търг.

Заявките на кабинета Орешарски бяха новото правителство да вземе решение за строителството на новата мощност в Козлодуй. В управленската програма на ГЕРБ и Реформаторския блок обаче конкретна заявка за седми блок в АЕЦ Козлодуй липсва, но пък като приоритет за запазване на капацитета за развитие на ядрената мощност е посочен проектът за удължаване на срока на експлоатация на работещите мощности в централата. 

Правителството би дало подкрепа само за нови мощности, отговарящи на принципа за развитие на системата с най-малко разходи и без предоставяне на държавни или корпоративни гаранции, става ясно още от записаното. 

На този етап липсва и ясно решение по отношение на споразумението с Westinghouse. 

Има и доста въпросителни по отношение на проекта на техническо ниво. Един от тях е за технологията, рекламирана от американската централа като най-сигурната в този момент на света. Блокове от този тип обаче все още не са изградени и не функционират никъде, макар и да има сключени споразумения за строителство в Китай, САЩ и Великобритания. 

Изборът на американската компания повдига и въпроса за служителите - обучените у нас са специализирани в работата със съветските / руските технологии. И това само част от коментарите, които възникват на базата само на публично оповестената информация. 

И така, 2015 година се очертава като една от ключовите за развитието на ядрената енергетика на страната. Очакванията са, че през тази година ще научим резултата от арбитражното дело за спирането на строежа на АЕЦ "Белене", заведено от Русия. Решенията от този тип дела не могат да бъдат обжалвани и ще трябва държавата ни да се съобрази с него, каквото и да е то.

През тази година ще трябва да стане ясно и дали България ще избере Westinghouse и тяхната технология за новата мощност в единствената ядрена централа. 

Най-късно през 2015 г. трябва да приключи и модернизацията на V-ти блок в АЕЦ Козлодуй, за да може да бъде започната без забавяне и процедурата за лицензиране на дейността му. При развитието на казуса до този момент обаче едва ли можем да очакваме, че това ще се случи без подкрепа от правителството. 

Каква беше 2014 г. според Вас? кои са ключовите събития и какви са очакванията Ви за следващата година? Какво ще движи пазарите?

Пишете ни на info@investor.bg c Вашите мнения. Най-интересни от тях ще публикуваме в Investor.bg. Очакваме Bи!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:59 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 11 rate down comment 10
крас
преди 9 години
ДОКАТО УМНИТЕ СЕ НАУМУВАТ, ЛУДИТЕ ЩЕ СЕ НАЛУДУВАТ.През пролетнта на 2015 год. руската корпорация "Росатом" започва строителството в Турция на атомни електроцентрали в Мерсин (АЕЦ Аккую), и в Синоп (АЕЦ Синоп)" !!!Изграждането е на принципа "строй-притежавай-експлоатирай", заяви шефът на "Росатом" Кириенко.Той напомни, че за тези проекти се осигурява пълна държавна подкрепа и финансиране от страна на Русия!! "Добре се разбираме с турските партньори" - заявява Кириенко.ТУРЦИЯ ОТ ВНОСИТЕЛ СЕ ПРЕВРЪЩА В ИЗНОСИТЕЛ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ!С ПРЕСТЪПНОТО СИ ПОВЕДЕНИЕ МАЛОУМНИЧЕЩИТЕ БЪЛГАРСКИ ПОЛИТИЦИ ТВЪРДО СА РЕШИЛИ ДА НИ ПРЕВЪРНАТ В ПРИДАТЪК НА ТУРСКАТА ИКОНОМИКА.В БЪЛГАРИЯ И ГАЗТА И ТОКА ЩЕ ИДВАТ ОТ ТУРЦИЯ.ТОВА ЛИ Е РЕВЕРСА БЕ ГОСПОДА МАЙКОПРОДАВЦИ?ИЛИ ТЕ ТУРЦИТЕ СА ПО ПРОСТИ ОТ НАС И ЗАТОВА ИЗГРАЖДАТ ЧЕТИРИ НОВИ ЯДРЕНИ БЛОКА!А НИЕ ? Ние ще затворим и тези които сега работят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 0
hipatiga
преди 9 години
това е вариант да спре натиска върху микса,подлаждан от цяла серия саботажни действия.Няма грешка, в енергопроизводството на БГ се извършиха саботажи,засрашаващи националната сигурност.За тяхната тежест и за престъпните извършители дума ще отворим друг път.Белене.....тази ценрала вече не може да свърши друга работа освен да бъда продадена.Не може да свърши, защото Турция излиза от кръга на големите купувачи на еленергия,както беше предвидено ,тя чака дълго и търпеливо и пристъпи към реализиране на две свои АЕЦ.Една малка справка-консултанска фирма,гравитираща около френския ядрен гигант "Арева"посочи преди година-площадката в Белене няма конкурент в Европа.АЕЦ "Белене" може да се строи веднага,цената на тока недостижима за който и да е друг проект.Следователно тази площадка трябва да се продаде.Проф.Тасев още таи надежда,че Турция не загубена и рече "влака все още не сме изтървали.Покрай това изтече информация за нов кадидат-купувач, от Франция.На това аз Рангел Титюков му казвам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 12 rate down comment 3
hipatiga
преди 9 години
2015 г. не е ключова за развитието на ядрената енергетика,тя е началото на края.Когато "Козлодуй заработи броят на реакторите 6- два експериментални за преподготовка на персонала и едновременно за производство, останалите четири на пълен режим на натоварване.Логистиката осигурена ,персонала от всичи групи български по произход ,добре подготвен и силно мотивиран.Така БГвлезе в клуба на ядрените държави.Не повече от дест години, още по-мощно присъствие-Белене.Нашите съседи задминати безапелационно,признаха нашия статус на балкански енергиен център.Двадесет и пет години по-късно Белене е замразен (но не е гьол),в Козлодуй работят само 2 блока.Ето защо 2015 не може да бъде ключова за развитие , а само за възстановаване.Възстановяването също е трудна работа.Ето защо !В обозримо бъдеще вътрешното потребление не е възможно да расте.Неговото поддържане с мощности се свежда до възстановяването на 3 и 4 реактори и модернизацията на 5 и 6 блок и това е най-ефтения вариант и това е вариант да ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 9
sisi333
преди 9 години
Абе ти найстина си индианец ! Дори и малко по ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 10
StefanL
преди 9 години
Я ми кажи поне още два доставчика който доставят такива количества газ в Европа и ше се съглася с теб !Цяла Европа се захранва единствено с Руски газ ! Германия като помпи по Северен поток милиарди куб/м гас дневно зависима ли е от Русия ? Като си *** по добре не пиши а чети и се учи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 2
индианеца
преди 9 години
Държавата не трябва да гарантира изкупуването по договорите с Мариците и ВЕИта. Въобще ако имаше някакъв пазар, тия 2 централи автоматично щяха да свалят цената и пак да са на печалба. Защо няма такъв трябва да се питат верни демагози, които обикалят по телевизиите да ни напресат я някой Паток, я някой реактор, бил той руски или американски. Важното е да е достатъчно скъп и да се строи достатъчно дълго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 12
индианеца
преди 9 години
Това е уникална измислица. Няма, повтарям, НЯМА случай в който един единствен доставчик на енергоностител (руски газ) да отпусне хватката върху държави със слаба и силно корумпирана власт, каквато е БЪлгария. Начинът газът да е евтин, е като се договорят алтернативи. Вашето "предложение" е да станем още по-зависими от единственият си доставчик. Вярата в подобна теория е икономическа перверзия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 26 rate down comment 7
mick
преди 9 години
Цялата врътка е да се затвори въобще Първа Атомна.. или там да се настани Уестингхаус.. и не си мислете, че цената ще падне.. ще падне ама като на американските марици...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 26 rate down comment 18
varna333
преди 9 години
И газът и тока щяха да са евтин ако се беше случил Южен поток и Белене! А сега уестигхаус като постори новите реактори ще има още една Марица и вече сме тотално на хамериканско електроснабдяване на американски цени и български заплати от 340 лв . А да ви е честито гъзо-дупенето към америка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 13
индианеца
преди 9 години
На България не и трябва руски раз и руски ток, а евтин газ и евтин ток. За чии ... ни е Белене с ток по-скъп и от Марица 1,3 ? Да го субсидираме с държарния ток от Марица 2 и Козлодуй ли ? Или Марица 2 и Колзодуй ще изнасят евтиния ток , докато всички българи плащат скъпотията ? Отворете си очите, баси ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още