fallback

Бъдещето на "Южен поток" след изборния ден

Руските медии разсъждават за съдбата на спорния газопровод, след като "проевропейската партия ГЕРБ" спечели изборите

13:11 | 06.10.14 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руските медии разсъждават за съдбата на „Южен поток“ на фона на на победата на ГЕРБ, сочена от предварителните резултати от предсрочните избори на 5 октомври. В своя анализ икономическата агенция „РосБизнесКонсалтинг“ (РБК) изтъква близките отношения между лидерa на ГЕРБ Бойко Борисов и германския канцлер Ангела Меркел.

В същото време на среща с избиратели през септември Борисов е обещал, че ако стане отново премиер, една от първите му срещи ще бъде с Владимир Путин, за да оправи отношенията на България с Русия.

ГЕРБ всъщност нямат нищо против „Южен поток“, стига проектът да получи одобрението на ЕС, а „Борисов потвърждава, че знае как да урегулира възникналите проблеми“, коментира РБК.

За „Газета.ru” обаче бъдещите отношения между България и Русия няма да се подобряват, защото изборите са спечелени от партия с явна проевропейска позиция.

Изданието припомня първите срещи между Борисов и Путин, тогава премиер на Русия, когато двете страни демонстрираха топли отношения и дори българският премиер подари кученце на своя руски колега.

„Но в рамките на дипломатическия етикет има какво да се желае от отношенията между двете страни в икономическата и политическата сфера“, коментират авторите на анализа. Именно Борисов спря работата по строителството на АЕЦ „Белене“, а коментарите в Русия са, че това е станало под натиска на САЩ. От друга страна пък правителството на Пламен Орешарски, което е било със симпатии към Русия, е спряло работата по „Южен поток“ - този път след искане на ЕС, допълват от изданието.

Тепърва обаче предстоят разговори за съставянето на кабинет и търсени възможни коалиционни партньори, допълват още от „Газета.ru”.

“Южен поток“ присъства и в коментара на РИА Новости за изборите в България. Агенцията цитира свои източници от „Газпром“, според които от Европейската комисия са заявили, че изчакват изборите в България и формирането на ново правителство, за да бъде продължена работата по проекта. Самият Борисов заявяваше в предизборната си кампания, че одобрява „Южен поток“, стига той да отговаря на европейските изисквания, пише още РИА Новости.

В своите анализи на изборната нощ повечето руски медии се спират на факта, че „Южен поток“ беше спрян по искане на ЕК, а ГЕРБ са заявили, че подкрепят реализацията на проекта, макар и под условие да бъдат спазени европейските правила.

Украинската информационна агенция „Униан“ обаче прогнозира, че изборът на ГЕРБ реално може да сложи край на плановете за газопровода. Работата е замразена и на власт идва партия, която, макар и да подкрепя проекта, поставя условието той да бъде в съзвучие с европейските правила. „Социалистите, които досега управляваха, смятаха, че строителството на „Южен поток“ е приоритет при всякакви условия“, заявяват от украинското издание.

Припомняме, че „Южен поток“ е газопроводът, който трябва да разнообрази доставките на руския природен газ до Европа, заобикаляйки традиционното газово „бойно поле“ на Москва Украйна.

Трасето на тръбите минава по дъното на Черно море, през територията на България и приключва в Италия и Австрия (в газовия хъб „Баумгартен“).

ЕС обаче има някои забележки, свързани основно със съвместимостта на „Южен поток“ с Третия либерализационен пакет. На този етап ЕС и Русия не отстъпват от позициите си – Москва смята, че газопроводът е международен проект и не трябва да изпълнява европейските изисквания. Брюксел обаче очаква руската страна да подаде искане за изключение от правилата на третия либерализационен пакет. 

На фона на кризата в отношенията между ЕС и Русия Брюксел подготвя и мерки, които да ограничат руското влияние в енергетиката на ЕС, писа преди дни Ройтерс. Според агенцията първата тяхна жертва може да се окаже "Южен поток". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:57 | 07.09.22 г.
fallback