Кои са печелившите от реформата на системата за директни плащания, при която се субсидират с определена ставка за декар обработваемите ниви? Скоро стана ясно, че България въвежда системата на преразпределителните плащания – по тази схема първите 300 декара във всяко стопанство ще получават евросубсидии от 45 лв./дка, а за всеки следващ декар ставката ще е около 30 лв.
Целта е да се подпомогнат малките ферми и да се премахне една несправедливост, валидна за целия Евросъюз – големите земеделци да усвояват по-голямата част от ресурса на директните плащания, твърдят от агроминистерството. В анализ на МЗХ се посочва, че за финансовата 2012 г. в България около 80% от директната субсидия за страната отива при 6% от фермите – това са големите стопанства на зърнопроизводителите.
Дали действително реформата ще стимулира малките и средни стопанства?
Анализ на Института за аграрна икономика показва, че по новата система стопанствата с етерично-маслени култури ще получат през 2014 г. най-високо подпомагане от 445 лв./ха. Следващите печеливши от промяната са производителите на зеленчуци и на плодове, които ще получават съответно по 418 и 417 лв./ха. За площите с технически култури се очертава подпомагане от 395 лв./ха, а за ливади и пасища - 397 лв./ха.
При зърнопроизводството и маслодайните култури (слънчоглед и рапица), където по принцип стопанствата обработват големи площи, подпомагането ще е от 293 лв./ха, показва анализът.
Ефект от преразпределителното плащане. Източник: проект CAPA