fallback

2013 година - пенсионна реформа отново

Направени са „малки стъпки“, чакаме годината на „сериозните реформи“

08:20 | 02.01.14 г. 3

2013 година вече е история. Вижте какво се случи през последните 12 месеца в специалната селекция на Investor.bg Бизнесът 2013. Предлагаме Ви поглед върху най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот на България и света. Управляващите си дадоха една година – новата 2014-а, за да обмислят сериозните реформи в пенсионната система. Това стана, след като парламентът замрази нарастването на възрастта и стажа за пенсиониране за всички категории труд за една година. В крайна сметка управляващите решиха, че липсва обществено съгласие по механизмите за пенсиониране и отложиха старта на „истинската пенсионна реформа“ през 2015 година.

Какво се случи през годината

Въпреки че едва ли биха могли да се нарекат „реформи“ бяха направени няколко стъпки, които рефлектират върху много хора, които предстои да се пенсионират. На практика едно поколение претърпя трета пенсионна реформа в рамките на много кратко време – около година. 

Става въпрос за замразяването на възрастта и стажа за пенсиониране и за трите категории труд. Първоначалното предложение за спиране нарастването на възрастта и стажа само за най-масовата категория в последния момент беше разширено с добавянето и на първа и втора категория труд. Мотивът – нуждата от една година време за сериозен размисъл и за търсене на обществена и политическа подкрепа за сериозните механизми, които да променят пенсионния модел.

В рамките на шестмесечната сага около дискусиите за пенсионирането правителство, синдикати, работодатели и граждани не успяха да постигнат съгласие по пенсионната реформа.

Въпреки че министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов многократно посочи, че повишаването на възрастта за пенсиониране е без алтернатива и с оглед на демографската картина и перспективите пред пазара на труда пенсионната възраст у нас няма как да не бъде увеличена в бъдеще, управляващите решиха друго.

Препоръките на експерти в социалната сфера също са за увеличаване на възрастта за пенсиониране или поне да се помисли в посока обвързване на възрастта за пенсиониране със средната продължителност на живота. Да се увеличи възрастта за пенсиониране е и препоръка, направена към страната ни в доклад на Световната банка.

Икономистите също не приеха новата „редакция“ на пенсионната реформа - единствените печеливши ще са тези, които трябваше да се пенсионират по-късно, но сега това няма да се случи. Тоест една много малка част от хората в пенсионна възраст ще се възползват от отлагането на промените и ефектът няма да е голям, казаха те. И изнесоха своите аргументи - осигурителната система ще се натовари допълнително, защото приходите ще намалеят и дефицитът ще се увеличи.

Лошата събираемост на вноските у допълнителен проблем. Според икономисти правилна стъпка е въвеждането на механично правило, при което автоматично с увеличаването на средната продължителност на живота, се увеличава и пенсионната възраст.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:19 | 13.09.22 г.
fallback