Намаляването на таксата за пренос на електрическата енергия е сочена като един от спасителните варианти за българската енергетика. Така ще се „отпуши“ износа, защото цената на българските производители на енергийния пазар ще намалее.
Таксата за пренос на енергия беше увеличена на 1 юли 2012 година. Тогава в нея, освен за достъп до мрежата на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и преноса през мрежата на НЕК, бяха включени някои добавки – за зелена енергия, за високоефективно комбинирано производство и за т.нар. „невъзстановяеми“ разходи. В резултат таксата е малко над 34 лева.
От изявленията на новия министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев става ясно, че целта на правителството ще бъде изваждане на добавките от таксата и стойността й да достигне малко над 10 лева.
Така цената на българските производители ще намалее на външните пазари и българският ток ще стане отново атрактивен за Гърция и Турция, които в момента купуват електричество, произведено в Унгария и преминаващо през нашата мрежа, но без да бъде плащана такса.
Припомняме, че от ЕСО обясниха в официална позиция в началото на годината, че при транзитен пренос на електрическа енергия през българската електропреносна мрежа (при едновременно заявени графици за внос и износ на еднакви количества електроенергия), цена или такса за пренос и достъп до българската електропреносна мрежа въобще не се заплаща.
Разходите по транзитния пренос се компенсират по друг начин, заявиха от оператора тогава на обвиненията за „скрити експортни такси“.
В енергетиката обаче нещата са така обвързани, че дърпането на една сламка има потенциал да повлече цялата система и решенията не могат да бъдат еднозначни.
Извадените добавки ще облекчат износителите, но те все пак ще трябва да бъдат платени, вероятно това ще бъдат вътрешните потребители – домакинствата и промишлените потребители. На този етап няма политическа сила, която да вземе решението за увеличението на цената на тока на регулирания пазар – т.е за битовите потребители. Промишлеността пък купува от свободния пазар.
В отворено писмо до медиите, изпратено от няколко организации на промишлените консуматори, вече изказаха своите опасения, че намаляването на таксата за пренос ще рефлектира на свободния пазар в България. „В момента се провеждат търгове по свободно договаряне на високи цени, които се провалят поради липса на интерес“, се казва в позицията.