Ако кабинетът Орешарски оцелее след неколкодневните протести в цялата страна, може да станем свидетели на трета пенсионна реформа за едно поколение. Това е най-вероятният сценарий, след като преди малко повече от седмица премиерът Пламен Орешарски потвърди предизборното обещание на БСП, че повишаването на възрастта за пенсиониране ще бъде спряно, макар и временно за следващите няколко години.
Какво е заложено в пенсионната реформа на кабинета „Борисов“ и какъв е прочитът на кабинета „Орешарски“. Вижте две гледни точки – икономическа и експертна, към предложението на управляващите да отменят временно правилата за пенсиониране, приети от 41-то НС в края на 2011 година.
Пенсионната реформа на кабинета „Борисов“
Прословутата пенсионна реформа на ГЕРБ, приета в края на 2011 година, предвижда всяка година възрастта и стажът за пенсиониране да се увеличават с по четири месеца за мъжете и за жените. Така през 2017 г. пенсионната възраст за мъжете става 65 години, а до 2020 г. възрастта за жените ще бъде 63 години. Стажът също ще нараства в следващите години с по четири месеца, докато стане съответно 37 години и 40 години.
Нов прочит от кабинета „Орешарски“
Година и половина по-късно новите управляващи заявиха, че ще отменят пенсионната реформа, залагаща увеличение на пенсионната възраст и стаж, макар и временно.
Премиерът Пламен Орешарски изнесе два основни аргумента в полза на въвеждане на нови правила за пенсиониране. Увеличението на пенсионната възраст ще се задържи заради това, че у нас продължителността на живота и времето за получаване на пенсия са под европейските показатели. Освен това младежката безработица е много висока, сравнена с тази в европейските страни. „Всяко по-нататъшно увеличаване на пенсионната възраст, е натиск върху младежката заетост от една страна. От друга страна продължителността на живот у нас е по-ниска от средноевропейските стойности. Но при всички случаи мярката ще бъде временна", е позицията на Орешарски.
Социалният министър Хасан Адемов смята, че е необходим нов прочит на цялата система на пенсионното осигуряване и защото едновременно увеличаване и на двата параметъра – стаж и възраст, няма в нито една страна на ЕС. По повод на поредната препоръка на Брюксел пенсионната възраст за мъжете и жените да се изравни Хасан Адемов каза, че България ще изпълни условията на ЕК за изравняване на възрастта на пенсиониране за мъжете и жените, но с по-малки стъпки и при постигнат консенсус със социалните партньори. Наскоро от Брюксел поискаха да дадем конкретни срокове за въвеждането на еднаква пенсионна възраст за мъжете и за жените. Окончателното решение се очаква до няколко месеца, когато започнат преговорите по бюджета за следващата година. Тогава се очаква и повече конкретика по предложението за промяна на установената пенсионна възраст.
Калоян Стайков: Това е политически ход без реален ефект
Ако новото правителство действително отмени пенсионната реформа от 2011 година, единствените печеливши от решението ще са тези хора, които трябваше да се пенсионират по-късно, но при връщане на правилата, това няма да се случи. Тоест една много малка част от хората в пенсионна възраст ще се възползват от отлагането на промените и ефектът няма да е голям, е позицията на икономиста от Института за пазарна икономика.
Основният аргумент на Орешарски, че така ще се намали младежката безработица също не може да издържи, защото е абсурдно да се твърди, че току що завършили образованието си млади неопитни хора биха могли веднага да заместят на пазара на труда хора с дългогодишен опит и стаж. Към момента подобна идея за промяна на правилата за пенсиониране няма никаква сериозна аргументация, смята икономистът.
Освен това осигурителната система ще се натовари допълнително, защото приходите ще намалеят и дефицитът ще се увеличи. Ако все пак управляващите смятат, че възприетата схема с увеличаването на пенсионната възраст и стаж е несправедлива, то биха могли да предложат друг метод – например въвеждането на някакво механично правило, както в Швейцария например, където автоматично с увеличаването на средната продължителност на живота, се увеличава и пенсионната възраст. Наред с това подобен механизъм ще е от полза и защото ще извади въпроса от ръцете на политиците и ще се разчита на други критерии.
Едва ли можем да сравняваме нашата пенсионна система с тази в други европейски държави, след като нашият дефицит в осигуряването е твърде голям. Има нужда от сериозна реформа на пенсионната система, а не от козметични промени.
Йордан Христосков: Стъпката е оправдана с оглед ситуацията на пазара на труда
Нека направим уточнението, че повишаването на пенсионната възраст, направено при управлението на ГЕРБ, не е реформа, а промяна с цел понижаване на огромния дефицит в Националния осигурителен институт, каза бившият управител на осигурителния институт. Действително подобна мярка е удачно да се направи, но при значително по-добра ситуация на пазара на труда и при по-добра подготовка за хората в предпенсионна възраст. Обаче предишното управление въведе системата рязко без да направи необходимото, за да подготви тези, които ще са най-засегнати. В този смисъл предложението на кабинета „Орешарски“ е коректно точно към тази група хора.