IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Няма място за прогресивен подоходен данък, докато корпоративният е 10%

Причината е, че всеки с доход в по-високия праг ще може да си направи фирма и заради признаването на разходи да смъкне ставката дори под 10%,

08:17 | 23.04.13 г. 46
Няма място за прогресивен подоходен данък, докато корпоративният е 10%

Плоският подоходен данък от 10% стана обект на предизборни коментари, като редица партии предлагат отпадането му.

От БСП предлагат да се въведе по-висок данък от 20% за доходите над 4500 лева на месец, който ще засегне около 45 000 българи.

Това обаче едва ли ще проработи, защото данъкът върху доходите на физическите лица е идеално заменим с корпоративния данък, тоест вместо да плащат 20% като физически лица, хората с по-високи доходи ще плащат 10% като юридически лица.

Дори данъкът като юридически лица ще им е по-нисък, защото ще могат да си отчитат разходи за телефон, интернет, лизинг на автомобил и много други.

Например физическо лице с месечни доходи от 7 500 лв., ще трябва да плати по 10% върху 4 500 лв. и 20% върху горницата от 3 000 лв., или общо 1 050 лв. данък на месец.

Ако си създаде две фирми (еднолични ООД-та например), ще получава на година по 45 000 лв. в двете фирми (ще е под прага за регистрация по ДДС). Това ще стане като от трудов договор премине на договор за външни услуги с неговата фирма.

Осигуровките му като работещ управител на ЕООД няма да са по-високи отколкото биха били като работещ на трудов договор, дори ще са по-ниски. Така се отваря вратата за получаване на по-голяма сума като договор за външни услуги, отколкото като трудов договор.

Осигурителната тежест в България е около 25% в рамките на максималния осигурителния праг от 2 200 лв. на месец, тоест получавайки парите на договор с фирма (вместо на трудов договор) служителят може да иска с по-голяма сума. В същото време за изплащащата фирма е все едно дали плаща 7 500 лв. по трудов договор или 8 000 лв. по договор за външни услуги.

Разходите за счетоводство са в рамките на 50-100 лв. на месец. Другите разходи са незначителни. За сметка на това във фирмите може да се очтитат различни разходи и така облагаемата база от 90 000 лв. да бъде свита до например 45 000 лв. Така при корпоративен данък от 10% дължимият данък от едва 4 500 лв. за цяла година, вместо описаните по-горе 12 600 лв. като физическо лице.

Възможно е съвсем бързо да бъдат създадени нови 45 хил. фирми и статистиката и анализаторите съвсем грешно да отчетат, че има подобрение на бизнес средата.

В последните години много фирми са закрити именно поради въвеждането на плоския данък, който обезмисли ползването на фирми, но с въвеждането на прогресивен данък нуждата от съществуването им ще се появи. Анализаторите обаче виждат единствено кризата като причина за намалението на броя фирми.

Място за ремонт на плоския подоходен данък обаче има и то е хората с минимален доход да не плащат такъв. Вместо да се увеличава минималната работна заплата може да се въведе минимален необлагаем праг. Така проблемът с разслоението на обществото леко ще се урегулира защото на най-бедните ще бъде дадена глътка въздух.

В този смисъл е удачно минималният необлагаем праг да бъде дори малко по-висок, за да има капитал с който бедните да финансират преминаването си в средната класа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

34
rate up comment 10 rate down comment 0
i_ivanov80
преди 11 години
Чакай, чакай, не ми приписвай думи, които не съм казвал. Държавата със сигурност върви напред (в последните години). Бавно, но все пак се развива. Не случайно аз съм се върнал в тази държава.Проблема е, че подобни *** и популистки предложения като на другаря Станишев може да ме принудят да си тръгна. И съм сигурен, че няма да съм единствен. Тогава от България ще си тръгнат не хора, които ще ходят да берат череши. При сегашната остра нужда на качествени кадри повярвай ми това няма как да не се усети. Просто в един момент чисто икономически няма да си заслужава да си тук. И тогава, независимо какъв патриот си, ще караш по приоритет, защото имаш и семейство. А пък, ако ти си по голям патриот от мен и мислиш, че увеличаването на ДОД е толкова справедливо, можеш да дойдеш на мое място ;);).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 5 rate down comment 2
Chick-Chirick
преди 11 години
"Разберете, че дисциплина се постига, когато има вяра в държавата."-ти"Това което трябва в БГ е работещи институции."-азДефакто и двамата казваме едно и също. С тази разлика, че аз казвам, че нещата могат да се променят към добро, а ти аргументираш, че винаги е било лошо и затова и ще си остане такова. Хора, които неискат да работят има навсякъде по света- не е български феномен това. Равенство не съществува никъде и в нищо на този свят. Това не е довод за да се откаже човек от всичко, защото е обречен. Това чувство на обреченост и невъзможност, което създаваш е силно деградивно. Промяна е възможна. Моята беше когато напуснах БГ и никога не съм съжалявал. Непримиримостта и самокритичността са пътя към успеха. Да се говори само как няма да се получи и как и на това ще му се намери цаката няма да помогне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 20 rate down comment 1
melon
преди 11 години
Това, че някой взима 2000лв не го прави богат.И откъде накъде някой защото работи повече и изкарва, или просто е по-умен или изобретателен, или предприемчив да плаща пропорционално повече данъци? Разберете не това е проблема на България. Проблемите са в манталитета, крадливостта, корупцията и така нататък!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 26 rate down comment 0
i_ivanov80
преди 11 години
Това са общи приказки, верни са и какво от това?! Още има хора, които предпочитат да не работят, отколкото да получават 300-400 лв. заплата. Има и хора, които поддържат градинки или берат ягоди в чужбина, но като дойдат в България си мислят, че знаят всичко и могат всичко. И какво от това?Разберете, че дисциплина се постига, когато има вяра в държавата. Аз не мисля, че някой от хората, които получават над 5000 хиляди лева би имал нещо против да плаща 20-25% удръжки, но нека му е сигурна пенсията, нека като отиде детето му в болница да го покрива здравната каса. всичко това се постига бавно с вяра в държавата.При сегашното положение и 10% са много защото отиват за онези, които не искат да работят за 300-400 лв., а пълнят форумите с искания за социална справедливост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 6 rate down comment 1
Chick-Chirick
преди 11 години
Не съм съгласен с това " Но не и в България". Българите искат да живеят по-добре и си мисля, че все повече разбират как може да стане това. Дисциплина и яко бачкане. Демек да си помогнат сами. Един братовчед на жена ми и беше казал преди време, че ако той бил на нейно място, щял да "разбива кафенетата" в студентски град, а тя студентка и да ходи само чат-пат с колегите. После теорията му беше, че за 300 лв. нямало да бачка, а за кафе и цигари вземаше пари от пенскиите на баба си дядо си. Сега, 12г. по-късно е в Португалия и работи по 15 ч. на ден и казва, че си купува бирата от супера, защото "на вън" е много скъпо. Променя се мисленето на хората, лошото е, че тези които си го променят напускат БГ. Хубавото е, че се връщат лятото и говорят, разказват, помагат. Вярно, че е много бавно, но Българите се променят към по-добро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 5 rate down comment 5
nikolait
преди 11 години
добръ ден! Когато критикувахме премахването на необлагаемия минимум с аргумента, че държавното бреме се прехвърля(по тогавашни сметки) на хората с до 500-600 лв месечен доход Орешарски и ИПИ спореха, че само равното данъчно третиране ще помогне на плоския данък да сработи. Сега когато плоския данък изигра КОВАРНАТА си роля отново се развиват напълно погрешни теории, като за СОЦИАЛНА МЯРКА се приема необлагаменият минумум. РАЗБЕРЕТЕ за един човек, който получава 2000 лв месечно данък от 200 или 400 лв(при 20% ставка, но ако има необлагаем ще е по-малко) ще му остави на разположение не 1800, а 1600 лв, т.е. - бълха го ухапала. Докато за човек с 500 лв и 50 лв данък му е много(особено ако е семеен с деца). Така че както и да го смятате, каквото и да правите, без БОГАТИТЕ да плащат повече на държавата(по ред причини) няма как да стане! Затова БСП и 2005 и сега предлага предизборно СЕМЕЙНОТО подоходно облагане. Ама във властта Орешарски си знае пъкленото дело!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 11 години
Кажи го на Станишев, той твърди, че така растяла икономиката а и не само той и Орешарски. Тя че расте, расте ама как и накъде?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 7 rate down comment 4
nedev75
преди 11 години
Плюс това в България възвращаемостта от наем е трагедия.Вие искате някоя баба дето дава за 300лева гарсониера да не умре от глад да я смачкате.На бабите ли завидяхте бе хора.Ако съм голям рентиер продавам всичко в БГ.Купувам Париж, Лондон , сега не помня какъв е необлагаемия минимум, но и там ДОД няма да плащаш, а възвращемостта е по-добра.сетих се че във Франция до 12 000евро годишно данъка е 5.8%.минимума не го помня.плащай тука 10%, че голям данък сгради, дето искате да нафукате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 10 rate down comment 0
nedev75
преди 11 години
Работещи институции при 1000-1500лв. заплата няма да стане.Това даже са добре платени нападжии, ноици, инспектори по труда и др.Даваха си хората ДМС ревнахте-аххххххх как може.Може реално да стимулираш някой да работи, ако при тоя стандарт му даваш 3000-4000лв.Ще кажеш, ама как те заплатите са 500лева, тоя взема 3000.Ми това е положението.Сега повечето чиновници масово вземат болнични, отпуски, даже неплатен, майките си ползват и втората година дори 240лв. да е.Както и да е.Винаги обаче насреща се изправя юрист или счетоводител, който ти отваря вратата.Със самонаемането проблема, как да се укриеш е много лесен, но няма да го кажа.Иначе с наема, то е лементарно.Като искам под ключ ще е под ключ.Ако ми стане второ го пиша на жената, при соца хората фиктивно се развеждаха да не им стане второ, така че българина е врял и кипял в това.Като ме карат да е наем и имам 6 месеца-ОК.Чакам 6 месеца, давам го фиктивно на някой приятел, стои 1 месец напуска.След 6 месеца го давам пак за 1 месец...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 10 rate down comment 1
naso_fr
преди 11 години
Това не е вярно. Работя в Париж и тук в офиса имаме както редовни служители, така и самонаети 'консултанти'. В България ще стане същото. Авторът на статията е прав и много по-напредничаво мислещ от доста от коментиращите тук.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още