След като беше обявено, че референдум за АЕЦ Белене ще има, че по закон той трябва да се проведе след около три месеца, или в началото на следващата година, и че ще струва 40 млн. лв., Investor.bg потърси експертен коментар по въпросите, които произтичат от това.
Проф. Нина Дюлгерова, енергиен експерт и преподавател във Варненския свободен университет изрази позиция, че за съжаление казусът с АЕЦ Белене влиза в предизборната риторика и на управляващи, и на опозиция. В този ред на мисли експертът предлага да се изчака с резултатите от парламентарните избори догодина и тогава да се дебатира по проекта за втора атомна централа. В противен случай, каквото и да било решение за АЕЦ Белене, ще бъде политическо, а публичното говорене няма да помогне за друго, посочи Дюлгерова.
Според нея ако допитването бъде проведено в началото на следващата година, както се коментира, резултатът от референдума няма да има значение, защото след изборите може да се очаква ново решение по същия казус. По нейни думи резултатът от националното допитване ще потъне в сферата на краткосрочни политически решения, които ще донесат дивидентити само за управляващите.
За да разясни тезата си проф. Дюлгерова очерта своята визия за политическата ситуация след предстоящите избори, които несъмнено ще повлияят на мащабни икономически проекти, в които България участва. Експертът коментира, че по всяка вероятност се очертава парламентарните избори да не доведат до победа за ГЕРБ, а ще се стигне до някаква коалиция. Това ново положение ще означава и нови играчи на политическата сцена, които са и защитници на нови интереси.
„Ще има нови играчи в енергийната сфера и в политически, и в икономически формат, чиито интереси ще създадат предпоставки и за нови стратегии”, каза експертът.
В подкрепа на тезата си, че има голяма вероятност, ако референдумът се проведе в началото на следващата година, резултатите от него да се размият от последващите парламентарни избори, експертът обърна внимание на въпрос, който никой не коментира в публичното пространство. Става дума за неясния срок за лиценза на строителната площадка на „Белене”. „Ако той е до 2014 г., тоест след изборите, ще има шанс за експертно решение, но ако е средата на 2013 г., преди изборите, не може да се очаква стратегическо решение за съдбата на централата”, каза тя.
Във връзка с коментирания въпрос за електронно допитване за „Белене” експертът заяви, че това също е политическо говорене, тъй като не разполагаме нито със закон, който позволява електронен вот, нито със софтуер. Освен това и този метод не изключва възможност за фалшифициране и за прилагане на хакерска атака, както в Грузия при последните избори.
„Не е сериозно да се коментира подобна възможност за електронен вот при референдум, защото не навсякъде има интернет, дори компютри. Подобна стъпка би оскъпила допитването ненужно, и то във време, когато постоянно се говори, че в държавата няма пари”, каза проф. Дюлгерова. Тя допълни, че сравнението с преброяването от НСИ миналата година не е удачно, защото тогава имаше много преброители, които посещаваха домовете.