Преди дни здравният министър Десислава Атанасова допусна възможност за въвеждането на регулация и на цените на лекарствата, които в момента са на свободна продажба и крайната им търговска стойност се формира на пазарен принцип.
На този етап това е само идея, но Атанасова не изключва промяната да се въведе с поправки в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, който предстои да бъде гледан на първо четене в парламента след ваканцията на депутатите. Предложението е извън пакета от афишираните досега мерки за понижаване цените на медикаментите и най-вероятно здравният министър ще свика работна група, която ще обсъди неговата ефективност.
Ако бъде приета допълнителна регулация на лекарствата на свободния пазар, на практика това ще означава, че държавата ще влияе върху фармацевтичен пазар за още около 1 млрд. лв. В момента с публични средства се заплащат медикаменти за около 1 милиард лева – 500 хил. лв. е бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за лекарства и още 500 хиляди лв. е сумата, която здравното министерство заделя за медикаменти по рецепта. Като се има предвид, че общият фармацевтичен пазар е за над 2 милиарда лева, лекарствата на свободния пазар, които сега държавата предлага да регулира, са за около 1 милиард лева.
В групата на т. нар. ОТС-лекарства попадат най-широко употребяваните от пациентите продукти - противогрипни медикаменти, обезболяващи, витамини и други. В момента лекарствата, които не са по лекарско предписание, се регистрират с определена цена в Комисията по цени и реимбурсация към Министерство на здравеопазването при стъпването им на българския пазар и след това цените не подлежат на повече държавна регулация, а се определят от свободния пазар.
Investor.bg потърси за коментар всички участници на фармацевтичния пазар у нас с въпроса какви биха били последиците от подобна мярка и дали наистина тя ще бъде ефективна по отношение понижаване цените на медикаментите.
Позицията на здравното министерство е, че бъдеща регулация на свободно продаваните лекарства, е мярка, която ще окаже сериозно влияние за понижаване на цените на медикаментите у нас. Това мнение обаче споделят само пациентските организации, докато българските и чуждите фармацевтични производители са силно скептични към ефектите от подобна регулация.
Българската асоциация за закрила на пациентите подкрепя изцяло предложението държавата да определя стойностите на ОТС-продуктите. Пенка Георгиева, член на УС на асоциацията, каза за Investor.bg, че това е правилният подход към намаляване на цените на лекарствените продукти у нас. По нейните думи трябва да се въведе допълнителна регулация, въпреки че в условията на пазарна икономика на всяка държавна регулация не се гледа с добро око.
Според Георгиева само ако има държавна намеса и при свободно продаваните лекарства, ще се намалят фрапантните разлики в цените на един и същ медикамент, продаван в България и в съседните ни страна. Това е верният път, за да се ограничи медицинският туризъм към Македония и Гърция, коментира Георгиева.
Председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев също приветства идеята за държавната регулация на продуктите без рецепта, но само при условие, че се направи предварителен сериозен анализ дали мярката ще облекчи финансово пациентите.
Според него съществуват редица пречки, които трябва сериозно да бъдат осмислени. Преди всичко дали допълнителна регулация е юридически възможна, как ще се отрази тя на търговците на дребно, защото те компенсират част от печалбата си точно с ОТС-продуктите.