IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В стремежа си да не се прецакаме, може да се окажем големият губещ за АЕЦ Белене

Все още не става съвсем ясно нито дали ще постигнем енергийна независимост от Русия, нито дали решението е окончателно

10:51 | 29.03.12 г. 41
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Площадката на АЕЦ Белене. Снимка: Ройтерс</p>

Площадката на АЕЦ Белене. Снимка: Ройтерс

И така стигаме и до консултанта по прокта - банката HSBC. На консултанта по договор трябва да се плати значителна сума, за да направи съответните икономически и финансови анализи дали проекта е изгоден за България. HSBC също така трябваше  да даде становище и при каква цена на електроенергията и съответно на централата тя би била изгодна за България. 

И защо беше необходимо едва ли не броени дни преди да е готово становището на HSBC, правителството да излезе с решение, и то отрицателно. Тук възникват основателни въпроси, свързани с това защо се харчат пари на българските данъкоплатци напразно и ще бъдат ли огласени основните изводи от доклада на консултанта.

И в крайна сметка, ако въпросният доклад на консултант със световен авторитет е, че за България е изгодно да строи АЕЦ Белене (каквито индикации бяха дадени оше преди месеци), можем да се запитаме – каква е тежестта на аргументите на правителството и всъщност какви са истинските причини за спирането на проекта.

А какво следва оттук нататък, след като няма да изграждаме АЕЦ Белене.

Всъщност и това не е съвсем сигурно. Защото както правителството на Борисов отмени решението на предишно правилство за изграждане на централата - въпреки международните споразумения - така и следващото правителство може да отмени настоящото решение.

Относно преките последствия за България от спирането на прокта, те също са негативни. Нашата страна така или иначе ще плати за вече почти построения в Русия реактор, който се предвижда да бъде поставен на площадката на АЕЦ Козлодуй.

Така на практика Росатом почти нищо не губи от неосъществилата се сделка, дори да не поиска плащеното на неустойки, което обаче е малко вероятно. А и шефът на Росатом Сергей Кириенко наскоро съобщи, че към момента корпорацията има сключени договори за изграждане на реактори през следващите 10 години за 50 млрд. долара.

Одобрявате ли решението да се откажем от АЕЦ Белене?

Да
Не
Не мога да преценя
Общо 3278 гласа
А България ще плати общо около 1 млрд. евро (точната сума още не е съобщена) за ядрен реактор, който няма да влезе в действие през близките поне 10 години. Защото вчера от нашата Агенция за ядрено регулиране коментираха, че за да се въведе в експлоатация нов реактор на площадката на АЕЦ Козлодуй, трябва отново да се мине през всички сложни и дълги проучвателни процедури, които вече са преминати при АЕЦ Белене.

Този процес по издаване на всички необходими разрешения ще отнеме 8-10 години. Разбира се, въпросните процедури се заплащат, както и дейностите по приспособяването на реактора за площадката на АЕЦ Козлодуй.

В замяна на атомна централа на площадката на АЕЦ Белене ще се строи газова, беше съобщено също вчера. Но за осъществяването и на този проект ще са необходими години, тъй като към момента е само на идейна фаза. Освен това строителството на газови централи е доста скъпо, както и токът от тях, въпреки че синьото гориво е екологично чисто. А и по всяка вероятност инвеститорът в тази централа или ще е Газпром (или друга руска компания), или ще се ползва руски природен газ.

При това положение и дума не може да става за диверсификация на източниците ни на енергоресурси. Тъй като според международните стандарти ядрените централи, които се зареждат веднъж годишно с ядрено гориво, се смятат за почти независим източник на енергия. Докато снабдяването с газ на практика трябва да е постоянно.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 11 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 12 години
Това е логиката и мотивировката на цяла плеяда политици на нова България от променте до днес, а именно:За какво ни е индустрия, като сме селскостопанска страна? Закриваме съществуващата индустрия! За какво ни е уедрено селско стопанство, като хората си искат земята. За какво ни е животновъдство, като международният пазар е наводнен с месо и сухо мляко за без пари? За какво са ни училища и болници, след като населението, останало без препитание масово мигрира към 1-2 града или направо в чужбина? За какво ни е ток, след като населението намалява, няма индустрия и не се очаква да има? За какво обаче са ни магистрали и пътища, като след 15 години се очаква всички коли да са на ток, а ние ток няма да имаме? Аха... сетих се - другите ще имат, а ние ще им правим оборот както вече правим с промишлените, земеделски и други стоки, които те най-тъпашки продължават да произвеждат.Остава един *** въпрос обаче: За какво ни е тази държава и ние за чий още се моткаме тук?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 8
bgMan
преди 12 години
Най-големият губещ ще са комисионерите от БСП. Следващият голям губещ ще са имперските амбиции на Русия, която ще се опита да си отмъсти по много начини. Но ако има национално отговорна политика за няколко години можем да имаме алтернатива на всичко руско.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 7
data
преди 12 години
Продължавам да смятам че проекта Белене е невъзможно услилие за кекавата ни икономика от 4000 EUR/БВП на човек .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 6
data
преди 12 години
Ти чувстваш ли се компетентен да избираш дали да имаме АЕЦ , какъв тип реактори да сложим и от коя страна да си ги купим ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 4
hellwitch
преди 12 години
Допълнително не е роля на държавата да строи централи и производствени мощности.Държавата би трябвало да се грижи за инфраструктурата от всякакъв тип и регулация, а не да строи заводи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 3
Trayanov
преди 12 години
Интересното в случая е защо това решение се взима без референдум като се има предвид, че общественото мнение "за" и "против" е грубо казано около 55% на 45%. Подобни еднолично взети решения от ни премиера ни, без каквато и да е адекватна аргументация са меко казано абсурдни. Енергиина независимост с нова електроцентрала на газ, идващ отново от Русия?? Било опасно да имаме нова АЕЦ? Също толкова опасно ако стане авария в турска или румънска АЕЦ. А най-жалкото в случая е, че при взето вече решение от предишно правителство и започната реализация във всички случаи ще търпим загуби при отказ от подобен проект. Вече си мисля, че няма надежда управляващите ни да се усетят, че липсата на приемственост на политиката ни, водена от различните правителства, е пагубен фактор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 5
data
преди 12 години
Проекта Белене е пазарно безумие : 1.Колко икономически е целесъобразно една страна с 7 млн. население , без тежка промишленност / с никакви переспективи да я развие / има нужда от ДВЕ атомни централи през растояние 100 км. 2.Всички разчети показват че до 2020-2025 г. при запазване на сегашната гиганстска не енергоефективност нямаме нужда от мошности . Около 2025 ще имаме нужда от 1000 мг/ч мошност евентоално - макар че никой неможе да престкаже какво ще се случи с ВЕЙ сектора и как той ще се развие - справки Испания и Германия 3.Нека някой да ми обясни защо трябва да строим два реактора едновременно / и да ги финансираме / след като имаме нужда от един евентуално и то след 10-12 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 4
hellwitch
преди 12 години
Къде е света къде сме ние. В света населението расте главоломно - с 100 млн годишно.В БГ намалява главоломно - с над 50хил. годишно. При това основно хора между 20-40г. възраст с все децата. Загубите от неефективна и остаряла мрежа на НЕК са 35%. При инвестиция от 1/5 от цената на Белене в ел. мрежата същата мощност може да се спести.Допълнително АЕЦ не е БЕИ. БГ няма нито гориво, нито технология за АЕЦ нито къде да съхранява отпадъците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 4
data
преди 12 години
Така , не е приоритет и ще го докажа : Във ЕС само Франция е поставила ядрената енергетика като приоритет а и мисля че и тя ще се преорентира . Да изброявам ли : Германия , Австрия , Италия , Испания , Холандия , Дания , и т.н. или точно близо 70-80 % от ЕС - НЕ ПОСТАВЯТ ЯДРЕНАТА ЕНЕРГЕТИКА КАТО ПРИОРИТЕТ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 12 години
То всичко много хубаво , ама Белене не е пазарен проект . Той именно там се препъна я .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още