fallback

Откъде да се вземат 1,7 млрд. лева за плащане по външния дълг през януари?

Решението е в емитирането на нов дълг, като за предпочитане е той да бъде външен, коментират анализатори за Investor.bg

12:13 | 06.03.12 г. 33
Автор - снимка
Създател

През януари 2013 г. предстои плащане по външния дълг на България в размер на близо 1,7 млрд. лева. През последните дни този въпрос стана доста актуален, след като се разбра, че фискалният резерв е спаднал до 4 млрд. лв., макар отчасти и поради изтеглени по-рано плащания, подлежащи на компенсиране по-късно през годината от еврофондовете.

Управляващите започнаха да говорят за необходимостта от емитиране на държавен дълг или за вероятността от още по-голямо намаляване на фискалния резерв и в частност на Сребърния фонд. А както е известно, последният е създаден да акумулира средства, с които да подкрепя пенсионната система.

В края на миналата година, при обсъждане и приемане на държавния бюджет за 2012 г., от Министерството на финансите смятаха, че едва ли ще е необходим нов външен дълг. А заложената в Закона за бюджета възможност за до 2 млрд. лева външен дълг е за всеки случай.

Затова попитахме икономисти как според тях трябва да се постъпи, за са се набавят средства за плащането по външния дълг. Ето какво споделиха те пред Investor.bg:

Лъчезар Богданов - Industry Watch

По принцип има три основни начина за плащане на външния дълг. Единият е от приходите в бюджета. Ако те не достигат, се преминава към емитиране на външен и/или вътрешен дълг. А третия начин е плащания от фискалния резерв, като се използват и средства от Сребърния фонд, който се попълва от постъпленията от приватизация.

Ясно е, че в случая няма бюджетни излишъци, които да се използват за плащания по дълга, така че тази възможност отпада. И дилемата е да се емитира ли нов дълг или отново да се взимат средства от фискалния резерв.

Да се вложат средства от Сребърния фонд - който е част от фискалния резерв - в държавни ценни книжа (ДЦК), смятам че не е добра идея.

Защото този фонд, който е създаден да бъде „третият стълб на пенсионната система“, би трябвало да пази нейната устойчивост. А това няма как да стане, ако голяма част от средствата му са вложени в български ДЦК, закупени за осигуряване на средства за покриване на държавен дълг.

Бих казал, че едно такова действие би обезмислило основното предназначение на Сребърния фонд, а именно – да е резерв на пенсионната система. И тук изобщо не става въпрос за висока или ниска доходност на ДЦК, въпросът е принципен.

Затова контролът на средствата от Сребърния фонд е добре да е извън правителството, по мое мнение.

А ако средствата от него се използват за погасяване на външния дълг с падеж в началото на следващата година, то така се върви към унищожаване на Сребърния фонд.

Да се взимат държавни заеми за покриване на плащания, когато външният дълг не е висок, е нещо нормално според мен.

Може да се емитира както външен, така и вътрешен дълг. Но при сегашната ситуация е по-добре да се вземе в по-голямата си част външен дълг, защото при вътрешния се „изсмуква“ ликвидност от банките.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:37 | 13.09.22 г.
fallback