IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Откъде да се вземат 1,7 млрд. лева за плащане по външния дълг през януари?

Решението е в емитирането на нов дълг, като за предпочитане е той да бъде външен, коментират анализатори за Investor.bg

12:13 | 06.03.12 г. 33
Автор - снимка
Създател
Откъде да се вземат 1,7 млрд. лева за плащане по външния дълг през януари?

Петър Ганев - Институт за пазарна икономика (ИПИ)

Най-лесно, но и най-неправилно е да се плаща външния дълг със средства от фискалния резерв, който и без това е намалял. А и в такъв случай Сребърният фонд ще остане едва ли не само с държавни ценни книжа (ДЦК) – което би било доста недалновидно и би създало ликвидни проблеми.

Още повече, че кризата не се знае кога ще свърши, а при липса на средства във фискалния резерв ще е трудно да се посрещат нови „удари“. Така че не трябва на прага на нова рецесия да останем без резерви.

В такъв случай какво може да се направи? От една страна, би могло да се преразгледа държавния бюджет в посока свиване на разходите, за да се насочат част от приходите за погасяване на дълга. Но това едва ли ще стане.

По-реалистично е да се емитира външен и вътрешен дълг, например около 1 млрд. евро, но това е въпрос на допълнителни разчети.

Според мен ще е добре да се вземе външен заем преди лятото, защото вероятно тогава лихвите за страната ни ще бъдат по-ниски, отколкото през есента.

А в дългосрочен план трябва да се стремим към достигане на по-високо ниво на фискалния резерв, както беше през 2008 г.

Андрей Пръмов - финансист

Държавата трябва да поддържа ниво на фискалния резерв минимум като сегашното, за да е в състояние да има стабилна фискална позиция пред чуждестранните инвеститори. Това включва и размера на външните заеми.

Всъщност, вече няма голямо значение дали даден държавен заем е вътрешен или външен. Но сега е по-добре за покриване на държавния дълг с плащане през януари да се емитира главно външен дълг, за да не се „изсмуква“ вътрешния банков пазар.

А що се отнася до Сребърния фонд, той е специализиран и с него трябва да се подкрепя пенсионната система. Така че категорично не трябва да се стига до него за покриване на дълга, защото фондът е за извънредни обстоятелства, а такива не са настъпили.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 8 rate down comment 2
hellwitch
преди 12 години
Имайте в предвид, че най-големия разход на държавата са пенсиите. 10,5 млрд. от 28 млрд общо разходи!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 2
hellwitch
преди 12 години
Сребърният фонд не може да е опора на пенсионна система с 50% дефицит(4,7 млрд за 2011 ако не се лъжа)Как си го представят, че с 2,1 млрд. щели да стабилизират с-*** с 4,7 годишен дефицит?!!?По добре този фонд да се използва за погасяване на този заем но не през ДЦК, а директно да се закрие поради безполезност на Ср. фонд.Иначе истинска стабилизация на пенсионната с-*** би било лични пенсионни сметки и който колкото е събрал толкова да ползва. Разбира се трябва да има един срок от 10-20г. на преход от солидарна с-*** към лична
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 3
stone kold
преди 12 години
е как от къде хубава работа ами от пенсионерите,от болните от гърба на народа от цените н абензина от цените на гаста от ддс от къде ли още не
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 6
msimov
преди 12 години
След като Борисов скапа икономиката на държавата с не разплащането и опоска фискалния резерв както и други резерви ами така ще е и за напред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 1
Бай Иван
преди 12 години
Бай Иван Въпросът е много ***.Крайно време е правителството да затегне и собствения си колан.Повсеместно съкращаване на бюджетните разходи с 10%, които сами завишиха за 2012 г. решава въпроса.Така ,че да престанат с икономии в края на годината и раздаване на бонуси и вливане на средства в неефективни дейности.Икономийте на средства да се обособят в отделна целева сметка в БНБ или Насърчителна банка и се заделят ежемесечноот разпоредителите с бюджетни средства, като по тях се търси доходност средна на тази по Емисийте ДЦК.В случай, че средствата не достигат тогава да се пристъпи към външна емисия с размер равен на целия външен дълг, а не само на падежирания такъв, като се гони лихва по него поне с 1 пункт по-ниска от договорената по него.Реализация във времето август-октомври 2012 година. С уважение, Бай Иван
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 10
Forex Master
преди 12 години
България има резерв в злато от коло 40 тона. По-голямата част от него е изнесено в чужбина. Ако го продадат ще вземат около 2 милиарда долара. Това е единственото спасение. Нормален заем сега и в близките няколко години никой няма да ти даде. Златният резерв е единственото спасение за държави в нашето положение!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 8
aide_de
преди 12 години
Сегашните управлщващи не се интересуват от бъдещето. Ще си го хапнат Сребърния фонд, както вече хапнаха доста парички и толкоз.....А многоуважаемите избиратели пак ще си гласуват за тях......КОлкото по-бързо се разкарат, толкова по-бързо ще излезем от кризата......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
PRESLAV...
преди 12 години
Възможна ли е ситуация,в която плащанията по настоящият дълг да бъдат разделени-т.е източниците на финансиране.1.Една част се покрива от Фискалният резерв2.Емитира се нов дълг-Външен или ВътрешенПри такъв вариант, Сребърният фонд остава непокътнат и продължава да е опора от последна инстанция,за пенсионната система в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още