IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Откъде да се вземат 1,7 млрд. лева за плащане по външния дълг през януари?

Решението е в емитирането на нов дълг, като за предпочитане е той да бъде външен, коментират анализатори за Investor.bg

12:13 | 06.03.12 г. 33
Автор - снимка
Създател
Откъде да се вземат 1,7 млрд. лева за плащане по външния дълг през януари?

Петър Ганев - Институт за пазарна икономика (ИПИ)

Най-лесно, но и най-неправилно е да се плаща външния дълг със средства от фискалния резерв, който и без това е намалял. А и в такъв случай Сребърният фонд ще остане едва ли не само с държавни ценни книжа (ДЦК) – което би било доста недалновидно и би създало ликвидни проблеми.

Още повече, че кризата не се знае кога ще свърши, а при липса на средства във фискалния резерв ще е трудно да се посрещат нови „удари“. Така че не трябва на прага на нова рецесия да останем без резерви.

В такъв случай какво може да се направи? От една страна, би могло да се преразгледа държавния бюджет в посока свиване на разходите, за да се насочат част от приходите за погасяване на дълга. Но това едва ли ще стане.

По-реалистично е да се емитира външен и вътрешен дълг, например около 1 млрд. евро, но това е въпрос на допълнителни разчети.

Според мен ще е добре да се вземе външен заем преди лятото, защото вероятно тогава лихвите за страната ни ще бъдат по-ниски, отколкото през есента.

А в дългосрочен план трябва да се стремим към достигане на по-високо ниво на фискалния резерв, както беше през 2008 г.

Андрей Пръмов - финансист

Държавата трябва да поддържа ниво на фискалния резерв минимум като сегашното, за да е в състояние да има стабилна фискална позиция пред чуждестранните инвеститори. Това включва и размера на външните заеми.

Всъщност, вече няма голямо значение дали даден държавен заем е вътрешен или външен. Но сега е по-добре за покриване на държавния дълг с плащане през януари да се емитира главно външен дълг, за да не се „изсмуква“ вътрешния банков пазар.

А що се отнася до Сребърния фонд, той е специализиран и с него трябва да се подкрепя пенсионната система. Така че категорично не трябва да се стига до него за покриване на дълга, защото фондът е за извънредни обстоятелства, а такива не са настъпили.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 1 rate down comment 0
BigBear
преди 12 години
Една нула ти се губи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 2
dobri
преди 12 години
2000000*850=170000000 (сто и седемдесет милиона) два милиона човека трябва да дадат по 8000 евро ,а не по 850 лв
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 6
rover
преди 12 години
Ех, няма вече патриоти. Аз предлагам, както през 50-те, всеки българин да даде заем на държавата от личните си средства. Два милиона души по 850 лева и проблемът няма да съществува. След време хартийките ще се загубят и държавата ще е на чиста печалба. А държавата, това сме ние Така че и ние ще сме на печалба в края на краищата.Призовавам Йосиф и Роджерс да запишат първите суми в подкрепа на младата ни демокрационна финансистика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 5
amanotumnici
преди 12 години
При имитиране на вътрешен дълг, няма да се изсмуче ликвидността на банките. Никой не ги кара на сила да купуват ДЦК. Ако разполагат със средства, които искат да инвестират, те ще го направят в ДЦК или ще изкарат ресурса навън. Така или иначе, тези пари не завъртат икономиката.Относно Сребърният фонд, според прогнози, пенсионната система предстои да увеличава тежестта си, като пенсионерите ще стават повече, а работещите по-малко. Такъв фонд може да подкрепи бъдещите проблеми с плащането на пенсиите, освен ако властта не иска да утрепе старите хорица. Увеличаването на пенсионната възраст, ще намели тежеста върху пенсионната система, но от друга ще увеличи безработицата. Относно политиката на държавата - гледа да охарчи, каквото има, без да предложи решения за икономически растеж. Какво следва? Като изпукаме всички налични вариянти, изхарчим резервите и не получим търсене на ДЦК, отиваме пак при МВФ. Това не е лош вариянт, защото управлението на икономиката ни пак ще го поеме МВФ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 0
doba
преди 12 години
Точно така е, както си го казал.И аз не виждам особен повод за тревога.Все пак говорим за 1млрд, а не за десетки и стотици, наливани в редица държави.Отлагането на плащания е добра политика, поне за момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 0
data
преди 12 години
И немога да разбера защо се вайкат всики за т.н. вътрешен банков пазар , като той в момента просто не съществува ? Депозитната маса ръсте , а банките връщат парите на майките си . За каква кредитна дейност говорим тук ? Проф. Христина Вучева онзи ден си го каза направо - стига сте крякали , източниците на финансиране на дълга ще са комбинирани , за да се разпредели лихвения риск .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 0
Raboti
преди 12 години
Чак пък грам?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 2
Forex Master
преди 12 години
хелуич, намекваш че ако се уморят част от пенсионерите преждевременно, проблемът ще загуби от остратата си?... И не можах да разбера защо сребърният фонд да е безполезен?... Докато го имаше бе полезен, а като го изхарчихте вече е безполезен?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 10
msimov
преди 12 години
Я не се обаждай като грам не разбираш от въпроса и слушаш само плямпаниците на Борисов по телевизора.Той не се беше разплатил с държавните учреждения а те пък не се бяха разплатили с фирмите които ги обслужваха.Договорите са напълно отделно.ПФУ не ви е срам некадърен народ *** с голяма уста.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 6
Raboti
преди 12 години
Е как така я скапа? Ти би ли разплащал надути цени на договори, не малка част от тях сключени заради далаверата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още