fallback

Каква ще бъде икономиката на България през 2012 г.

Вижте какви са очакванията на представителите на финансовия сектор, транспорта, туризма и енергетиката в проучване на Investor.bg

08:00 | 30.12.11 г.
Автор - снимка
Създател

Отиващата си 2011 година започна с умерен оптимизъм у бизнеса, а и у гражданите, че излизаме от кризата и ще бъде отбелязан икономически ръст. Към края на годината обаче, буквално през последните седмици, оптимизмът в Европа, а и у нас, рязко спадна. Причината е „буксуването“ на европейските икономики, главно заради дълговите проблеми, започнали от Гърция.

По предварителни данни ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) за България тази година ще бъде под 2% (при заложени в бюджета за 2011 г. 4,2%). А за 2012 г., въпреки заложения в бюджета 2,9% ръст на БВП, приходите предвидливо са изчислени при ръст от 1% - което всъщност, според икономисти, е по-реалната стойност на този показател. Има дори опасения, че и тя може да не бъде достигната.

На фона на тези нерадостни перспективи в международен план попитахме представители на бизнеса от различни сектори – финанси, енергетика, транспорт, туризъм, търговия с горива - какви са прогнозите им за развитието на техния сектор и на икономиката ни като цяло през 2012 г.   

Финасов сектор Петър Андронов - мениджър на КВС Груп за България и главен изпълнителен директор на СИБанк

Нашата икономика и банковата ни система се влияят много силно от външните събития заради обвързаността ни с европейската стопанска и банкова конюнктура. Затова ще е ключов въпросът накъде ще поеме Европа през 2012 г. Очаквам като цяло трудна година, пълна с неизвестности. Надявам се „крехкото“ равновесие в Европа да се подобри или поне да се запази. Опасностите и негативните сценарии обаче придобиват все по-видими очертания.

Голяма част от стокообмена ни е с европейски страни и при рецесия възможностите за износ и приходи за нашия бизнес се ограничават.

Бих казал, че ако разглеждам България изолирано от процесите в ЕС и в еврозоната, щях да бъда по-голям оптимист за следващата година, защото, особено през първото полугодие на 2011 г., стопанството ни показа ясни признаци на възстановяване.

Уви, действието на външните негативни фактори е много силно и вече заплашва да ни върне отново в кризисно състояние.

Всъщност прогнозите за следващата година, доколкото такива могат да се дадат към момента, са повлияни и от нагласите на голяма част от населението за влошаване на икономическото положение у нас. Не случайно гражданите, а и бизнесът, продължават основно да спестяват, а не да инвестират.

Най-негативният сценарий е липсата на работещи решения и лидерство на европейско ниво да доведе до дълбока рецесия и още по-лошо - до монетарна катастрофа. За нас тези събития са крайно неблагоприятни. Нещо повече, на техния фон кризата от 1996/1997 г. изглежда по-лесно управляема, доколкото беше предизвикана основно от вътрешни фактори.

Днешната криза е „вносна“ за нас и нямаме почти никакъв контрол върху последствията й. Все пак смятам, че бавно и мъчително ЕС и еврозоната ще намерят очакваните от пазарите решения и ще дадат шанс на европейците да насочат икономиките си към възстановяване. Дано това се случи по-рано през 2012 г.

Надявам се обаче този път негативните прогнози в голямата си част да не се сбъднат. Все пак продължавам да съм оптимист за развитието на нашата икономика.

 

Петролен сектор Светослав Йорданов - изпълнителен директор на „Петрол“ АД

Петролният сектор у нас през следващата година, имайки предвид състоянието на нещата към момента, според мен ще се влияе от няколко основни неща. Едното от тях е, изпълнението на изискванията на Националната агенция за приходите (НАП) за въвеждане на постоянна онлайн връзка на бензиностанциите с приходната агенция. Тези изисквания, както е известно, са заложени в така наречената Наредба 18 и срокът за изпълнението им е до края на март 2012 г. След като правилата за онлайн транзакциите влязат в сила, апелираме за стриктното им спазване от всички.

Възможно е някои малки фирми по финансови  причини да не успеят да монтират съответните устройства в срок. Което означава, че тези обекти ще бъдат затворени или продадени, тоест може да има известно преразпределение на пазара на търговията с горива.

Другият фактор, който ще повлияе на пазара на горива, това е въвеждането на задължителното изискване за наличието на минимален процент биосъставка при течните горива. От 1 януари 2012 г. дизеловото гориво ще трябва да съдържа минимум 5% биодизел, а от 1 юни 2012 г. този дял трябва да е поне 6%. От началото на юни следващата година, също така, бензинът трябва да съдържа минимум 2% биоетанол.

Възможно е въвеждането на посочените дотук изисквания да има някакво отражение върху цените на горивата, защото изпълнението им изисква допълнителни инвестиции.

Що се отнася до пазара на горива като цяло, има една зависимост, според която той има изпреварващ ръст средно с 1-1,5% спрямо ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на съответната страна. Но според прогнозите към момента ръстът на БВП през следващата година, ако има такъв, ще е минимален. Така че съответно не очакваме да има повишение у нас на продажбите на горива като цяло. Бих казал, че и на пазара на горива в съседните ни страни, като се имат предвид процесите и показателите там към момента, не се очакват големи промени в каквато и да е посока.

 

Транспортен сектор Представител на ръководството на голяма транспортна фирма за тежкотоварни превози, пожелал анонимност

Българският пазар за международни товарни превози е пряко свързан с европейския и със състоянието на икономиката в Европа. А предварителните очаквания са, че обемите на товарите за превоз с камиони през следващата година ще намалеят.

За нашата страна мога да кажа, че по предварителни данни за тази година има съвсем лек ръст спрямо предходната на обема на превозените товари от и за България. През последното тримесечие обаче има тенденция на намаление на товарите.

Така че поне към момента не виждам, „лъч светлина в тунела“. Смятам, че през 2012 г. няма да има ръст на товарните превози. Ще сме доволни, ако се запазят обемите на товарите от внос и износ като през 2011 г. Това важи както за България, така и за Европа. Защото не малко български транспортни фирми, извършващи международни превози, през последната година оперират основно между „точки“ от европейски страни извън България.

От друга страна не очаквам през следващата година да има съществени промени на пазара на товарни превози у нас, такива вече имаше в известна степен през предните две години. Предполагам, че и цените на превозите ще се запазят приблизително същите.

А за ръста на нашата икономика през 2012 г. вече има направени някои прогнози от различни институции, но те общо взето не са оптимистични.

Енергетика Велизар Киряков – председател на Асоциацията на производителите на екологична енергия

Трудно е да говорим за развитието на икономиката и енергетиката през следващата година с оглед развитието на икономиката в Европа в последните седмици и дни, когато финансовите рейтинги на доскоро стабилни страни-членки на ЕС се сриват. Напоследък отново все по-често започваме да говорим не само за рецесия, но и за депресия, а прогнозният икономически ръст за цялата 2012 г. е „символичен“.

Икономиката и енергетиката са „скачени съдове“ и промените в едната се отразяват и на другата. При задълбочаване на дълговата криза естествено е да бъдат намалени като цяло инвестициите и в енергийния сектор.

Поради прекратяването на редица производства, домакинствата се превърнаха в доминиращ фактор за определяне на потреблението. През 2012 г. очакваме леко покачване на потреблението на електроенергия, продиктувано от стремежа към по-висок жизнен стандарт и отопление с по-чисти технологии.

В този ред на мисли е необходимо да помислим отсега за близките години, когато трябва да изведем от експлоатация остарели съоръжения, работещи предимно с въглища. Необходими са интелигентни мрежи, интелигентни мерки, интелигентна администрация.

Що се отнася до цените на електроенергията, които интересуват всички, според мен ще има 20-30% увеличаване на цената за краен потребител в следващия ценови период, тоест от средата на годината. Основната причина е въвеждането на изискването за заплащане на такса за изхвърляните в атмосферата въглеродни емисии и съответно големия дял у нас на конвенционални централи, които трябва да ги заплащат.

Ще се спра накратко на развитието на съоръженията за производство на ток от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и по-конкретно от вятър и слънце. Смятам, че изцяло нови инвестиции едва ли ще има, поради няколко причини. Главните от тях са свързани с често променящата се законодателна база (изменения на закони и наредби на всяко шестмесечие), с неприемането в срок на закони и подзаконови нормативни актове от страна на  администрацията, а също и с неспазването им в някои случаи от самата нея.

Негативно влияние на процеса на инвестиране във ВЕИ оказват и липсата на достатъчен капацитет на мрежата за присъединяване на нови енергийни мощности, а също и трудното отпускане на кредити от финансовите институции за ВЕИ-проекти.

Посоченото по всяка вероятност ще доведе до така наречените отрицателни инвестиции. Тъй като не само нови инвеститори, но и такива, инвестирали в проекти досега и изградили инсталации с възобновяема енергия, нямат планове за увеличение на мощностите.

Така че, поне според данните към момента, очаквам за 2012 г. инвестициите във възобновяеми енергийни източници - и най-вече вятър и слънце, да бъдат с отрицателен знак.

 

Туризъм Цветан Тончев - председател на Българска туристическа камара

И следващата година ще мине под знака на икономическата криза. Тя няма как да подмине и туризма както по света, така и у нас. Не случайно дори в Германия по последни данни отчитат известно „обедняване“ на населението, тоест намаляване на средната класа за сметка на увеличаване на хората с по-ниски доходи.

Актуализираните данни на Световната организация по туризъм за броя на туристите, преразгледани в посока понижение, предвиждат ръст от 1,5-2,5% на броя им в световен мащаб.

Същевременно обаче очакванията за 2012 г. са за „леко“ намаляване на приходите от туристическия сектор в световен мащаб спрямо тази година, когато по предварителни данни те са около 670 млрд. долара. Причината за намаляване на приходите от сектора при положение, че се очаква лек ръст на броя на туристите е, че средната почивка за година се предвижда да намалее от 12 дни на 9 дни.

Бих казал, че тенденциите са подобни и за България. За зимния сезон броят на туристите ще е около този за миналия сезон, обаче дали ще бъдат достигнати същите приходи е под въпрос. По-точни прогнози за следващата година ще могат да се дадат през март, когато се провеждат големите туристически изложения в Москва и Берлин.

Доколкото може да се прецени към момента, приходите от зимен туризъм този сезон от чужди туристи ще бъдат около 200 млн. евро, а за цялата 2012 г. – около 2,7 млрд. евро, тоест колкото са предварителните данни за тази. За тази година средният приход от чуждестранен турист на ден е около 45 евро. Смятам, че ако достигнем приходи в сектора за следващата година колкото за тази, ще е добре.

Що се отнася до цените догодина, очакванията са средните им нива да са около този показател за 2011 г., но всичко зависи от пазара. Възможно е да има лек ръст на цените в хотелите от висока категория.

Допускам да има известен ръст на приходите при балнеологията, селския и културно-историческия туризъм, но техния дял в сектора у нас е нисък. На туризма у нас и в Европа би помогнало по-нататъшно облекчаване на визовия режим между ЕС и Русия.

Все пак ще подчертая, че туризмът е един от малкото отрасли със стабилни показатели по време на криза.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:35 | 12.09.22 г.
fallback