България не би трябвало да подкрепя евентуална обща фискална политика в Европейския съюз. Причната за това е, че данъците у нас са доста ниски, а уеднаквяването вероятно ще стане към по-високите ставки, характерни за Западна Европа.
Около тази теза се обединиха анализатори от Macro Watch, участвали в дискусия за перспективите пред България и проблемите на Европейския съюз и еврозоната.
В момента Европейският съюз е изправен пред огромни предизвикателства. Те могат да бъдат преодолени чрез задълбочени структурни реформи или изключване на държави от еврозоната, посочиха специалистите.
Поведението на българските политици в този момент трябва да е насочено категорично към запазване на самостоятелната фискална политика, стана ясно от изказванията на икономистите.
Само по този начин ще може да се върви към сближаване на доходите в България и тези в Европейския съюз.
В момента пазарите се фокусират основно върху дълговете на отделните правителства. Това отчасти може да донесе успокоение в България, тъй като правителственият ни дълг е доста нисък на фона на останалите страни в ЕС.
Проблемът за България обаче е ниското качество на управление и неефективността на институциите, които поставят значителни рискове, предупреди изпълнителният директор на Институт Отворено общество Георги Стойчев.
Стойчев е категоричен, че „Европейският съюз няма да е същият след кризата и основната работа на българското правителство е да защити политиките на сближаване на доходите с тези в останлите страни от ЕС”.