Банките от еврозоната трябва да разпродават активи в Централна и Източна Европа, за да успеят да покрият капиталовите изисквания. Това все още не е новина от първите страници на вестниците, пише в блога на Financial Times Джоузеф Котърил.
Според него ситуацията трябва да е обратната – да се покаже проблема, тъй като той би бил огромен тест за страните от Централна и Източна Европа. По време на срещата на върха от миналата седмица лидерите на страните от еврозоната обещаха, че няма да има „прекомерно“ освобождаване от активи от страна на банките, опериращи в страните-членки на ЕС.
"Обърнете внимание на формулировката", препоръчва Котърил.
По време на срещата на страните от Г-20 от Института за международни финанси посочиха, че акциите на европейските банки се търгуват на близо половината от счетоводната си стойност, а паралелно с това цената за емитиране на банков дълг се е повишила рязко – с 2 процентни пункта за последната година.
За някои банки пазарът за набиране на нов капитал е изцяло затворен. Поради тази причина някои европейски банки неминуемо да прибегнат до ограничаване на рисковите позиции, вместо да се опитват да привлекат скъп капитал или да търсят държавна помощ.
От Института изчисляват, че ако за покриване на новите изисквания се използват само печалбите на банките и ограничаването на кредитирането, то цялостният кредитен портфейл към частния сектор в еврозоната трябва да се свие с поне 5 на сто.
Оценките на Института за международни финанси обаче засягат само еврозоната, а не целия Европейски съюз.
Страни като Унгария и Полша са част от Европейския съюз, но банковите им системи са в ръцете основно на чужди финансови институции. Извън ЕС – Русия и Турция също биха били уязвими от „оптимизацията на рисково претеглените активи“, ако се използват завоалираните форми на изказ, характерни за банковия сектор.
Със сигурност тези страни ще са на първа линия при разпродажбите на активи, смята Котърил.
Авторът се позовава на интересен анализ, дело на японската банка Nomura. В него се прави опит за оценка на зависимостта на страните от Централна и Източна Европа от евентуални разпродажби на активи от страна на банките от еврозоната.
Анализът показва, че намаляването на ливъриджа, или нивото на опериране със заемен капитал, ще стане чрез значително ликвидиране на активи в чужбина. Оценките на Nomura са, че в Централна Европа ще бъдат продадени активи в диапазона 5 до 20 млрд. евро, а при един реалистичен сценарий – за 13 млрд. евро.