IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

2010 година - краят на рецесията

Българската икономика се оттласна от дъното на крилете на износа, но вътрешното потребление обезпокоително продължава да спада

10:13 | 31.12.10 г. 25
Автор - снимка
Създател
2010 година - краят на рецесията

През 2010 бе сложен край на рецесията в българската икономика. През второто тримесечие на годината БВП на страната се повиши с 0,5% на тримесечна база (сезонно изгладени данни) – първи ръст от пет тримесечия. През третото тримесечие тенденцията бе затвърдена с нов ръст от 0,7%.

Следва да се отбележи, че това не са анюализирани цифри. Годишните темпове на ръст през второто и третото тримесечие са съответно 1,9% и 2,8%, на чиито фон заложеният в бюджета за 2011 ръст от 3,6% не изглежда толкова непостижим.

Ръстът обаче още не може да се приеме за устойчив. Той бе резултат главно от увеличението на износа, докато вътрешното потребление продължава да спада.

Последната прогноза на МВФ гласи, че растежът тази година ще е между 0 и 0,4%, но от фонда предупреждават, че икономиката разчита на само един мотор: износът.

"Всяко забавяне у някой от главните търговски партньори на България ще представлява сериозен риск за страната. Другите рискове са вътрешни - висока безработица, слабо кредитиране, което от своя страна води до слабо вътрешно потребление. Данните от третото тримесечие показват ново свиване на потреблението”, посочиха от МВФ.

От Ernst&Young видяха и наченки на инвестиционно възстановяване в отговор на по-силното външно търсене.

Потребителските разходи продължават да падат главоломно с повече от 7% през годината до третото тримесечие, като както правителството, така и домакинствата свиват разходите си в настоящата несигурна среда, се казва в доклад на компанията от декември.

Въпреки изненадващо стабилните нива на безработица - около 9% за септември, много ниското потребителско доверие, повишаващата се инфлация и поредното замразяване на заплатите в публичния сектор за 2011 натежават на потребителските кошници.

В резултат на това потреблението на домакинствата се очаква да спадне с 3,1% за 2010 в допълнение към понижението от 6,2%, отчетено през 2009, се казва още в доклада.

Правителството все още се надява, че левът, който в момента е фиксиран към еврото, ще влезе в чакалнята за еврозоната (ERM-II) през 2011, а през 2012 ще бъде приет в нея.

Като се имат предвид обаче фискалната и дълговата криза в ЕС и последиците за бъдещите членове на еврозоната (особено тези като България, които изпитват подобни на гръцките проблеми в отчета на фискалните данни), 2014 сега изглежда най-ранната възможна дата за влизане в еврозоната, смятат от Ernst&Young.

Според доклад на УниКредит силните страни на българската икономика са възстановената конкурентоспособност на експорта, ниският публичен дълг и подобреното усвояване на средствата от ЕС.

Слабите страни според банката са високият частен корпоративен дълг, голямата уязвимост към заплахите, произтичащи от икономическите проблеми на Гърция, и ограниченото място за маневри (от гледна точка на икономическата политика) в случай на нов външен шок.

Второто тримесечие на 2010 донесе и първото намаление на безработицата. Тя се понижи до 10% спрямо пика си от 10,2% през първото тримесечие, а през третото падна до 9,5%.

Важното сравнение на годишна база показва, че спрямо първите три тримесечия на 2009 темпът на повишение в безработицата също намалява – той бе съответно 3,8, 3,7 и 2,8 процентни пункта.

Ако обаче прибавим обезкуражените лица, които се увеличават с близо 20% за последната година, то коефициентът на безработица през третото тримесечие би бил 15%.

2010 бе преломна и за производителността на труда. Тя се повиши със стабилни темпове на годишна база и през трите тримесечия – съответно с 3,6%, 9,1% и 6,4%, при спадове през цялата 2009.

През цялата година потребителската инфлация пълзеше плавно на годишна база (изключение бе само юни) и достигна 4,6% през ноември. За първите единадесет месеца на 2010 инфлацията е 4,1%.

През януари Moody’s повиши перспективата пред кредитния рейтинг на България от стабилна на позитивна - първата положителна корекция по кредитен рейтинг на страна от Европейския съюз от юли 2008. От агенцията обясниха своето решение с устойчивото състояние на публичните финанси на страната.

През декември агенцията потвърди оценката за рейтинга на българските държавни ценни книжа на ниво Baa3 с положителна перспектива.

При съотношение на консолидиран държавен дълг към БВП от 14% България е третата най-малко задлъжняла страна в ЕС след Естония и Люксембург, изтъкват от Moody’s.

През 2010 година дефицитът по текущата сметка се трансформира в малък излишък в периода януари-октомври, като резултат от свиването на търговския дефицит наполовина и нарастването на излишъка по сметката на услугите.

Предвид външните фактори и липсата на гъвкавост, наложена от паричния съвет, намаляването на дефицита по текущата сметка е важен елемент за дългосрочна макростабилност, посочва в анализа си рейтинговата агенция.

Към края на август България бе единствената страна с положителна перспектива сред страните от Европа и Средна Азия, за които Moody's присъжда суверенен рейтинг.

През юли и декември Standard & Poor's потвърждаваше рейтинга на България на ниво ВВВ и стабилна перспектива, която бе повишена от негативна в края на 2009.

През март Fitch предупреди, че рейтингът ни може да падне под нивото си от BBB- (най-ниската инвестиционна степен), по който агенцията поддържа негативна перспектива, но до понижение не се стигна.

През 2010 България отбеляза първото си положително салдо по търговския баланс от повече от 10 години. Това се случи през август, след което обаче то отново излезе на минус.

Износът на годишна база постоянно растеше и през август ръстът достигна близо 50%, след което последва спад до около 20% през октомври. От април насам повишението във вноса на годишна база се колебае около 15%.

За деветмесечието на 2010 България отчете най-силен ръст на износа сред страните от ЕС – 33%.

Годината бе много добра за усвояването на евросредства. За последните 12 месеца към края на третото тримесечие нетният ефект за страната от членството й в евросъюза достигна 861 млн. евро – удвояване спрямо предходния 12-месечен период.

В момента с пари на ЕС се изграждат лотове 2,3 и 4 на автомагистрала Тракия (ползват се авансови плащания), разширението на метрото в София и други инфраструктурни обекти. Традиционно голям получател на средства са и земеделските производители.

Делът на лошите и преструктурирани кредити продължи да се увеличава и през 2010, като през октомври достигна 17,9% от общия кредитен портфейл на банките при 10,1% година преди това. Към 30 ноември 2010 тяхната стойност възлиза на 7,1 млрд. лв.

От началото на годината общият бизнес климат, изчисляван от НСИ, показва тенденция на леко подобрение, като през декември показателят остана без промяна спрямо ноември.

В промишлеността, след известен застой, напоследък отново има подобрение, в строителството тенденцията е за лек спад, в търговията на дребно последните данни не дават яснота накъде ще поемат нагласите, докато в сектора на услугите, след доста колебания, като че ли тенденцията от началото на годината сочи подобрение.

През април 2010 правителството ревизира бюджетния дефицит за 2009, като го увеличи от 1,9% първо до 3,7%, а малко след това и до 3,9%. Излишъкът за 2008 бе намален с 0,2 процентни пункта от обявените 1,8%.

Ревизията се наложи заради анексите по около 150 договора от 13 министерства, посочи тогава финансовият министър Симеон Дянков. Тези анекси имат фискално отражение върху бюджетите от предишните години, обясни той. Общата стойност на договорите е 2,15 млрд. лв.

През юни парламентът прие на първо четене актуализация на бюджета за 2010, като дефицитът бе ревизиран до 3,8% (4,8% на касова основа). В края на 2009 се планираше балансиран бюджет.

В бюджета за 2011 правителството заложи ръст на БВП от 3,6% (при актуализация до 0,7% за 2010), а дефицитът се предвижда да бъде в рамките на Маастрихтските критерии за до 3% от БВП.

Според министър Дянков България ще бъде една от четирите държави в Европейския съюз, която ще изпълни тези критерии.

Дефицитът за догодина е предвиден да бъде в размер на 2,16 млрд. лв., а минималният фискален резерв - 4,5 млрд. лв.

Новият държавен дълг през следващата година може да е максимум 3,9 млрд. лв., като общият размер на държавния дълг в края на 2011 не може да надвишава 14,6 млрд. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:17 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

23
rate up comment 0 rate down comment 0
orchis
преди 13 години
Не мога да не се съглася, че само със строенето на магистрали няма да стане. Наистина си мисля, че липсата на дългосрочна визия е един от основните проблеми пред сегашното управление. От друга страна, проблемите у нас са толкова първични , че едва ли някой би могъл да предложи нещо по-добро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 0
global_dj
преди 13 години
умник опасен си! Браво! Ми да, аз съм от тези, които скоро откриха този уебсайт, и не коментирам само на политически теми. Това си е моя работа какво и къде ще коментирам, както виждаш никой не е отправил разни лични коментари и обиди, но май ти търсиш такъв тип коментиране. Чувство за хумор ли ти е какво е, но звучи доста жалко от твоя страна!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 0 rate down comment 3
Nabludatel777
преди 13 години
Само погледнете от кога са регистрирани ....no-credit, Atanas Sertov , Antonov86, Zarev , global_dg... на фона на намаляващите участници на БФБ и хора интересуващи се от конкретни инвестиционни идеи форума все повече се изпълва с новорегистрирани "политически" коментатори. Няма лошо всеки има право на мнение , особенно когато през 2010 год е открил интеренета и , че има и форум на Инестор, а не само ХХЛ сайтове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 2
Гари
преди 13 години
Краят на рецесията дойде само за износителите на суровини. Метали, селскостопански продукти поскъпнаха с над 50%, което вдигна износа ни. Ако погледне човек последните данни от статистиката - износът е увеличен с 5,5 млрд. лева, от тях само 1,4 млрд. са тови машини и готови продукти. Останалото е суровини. Износът на необработени материали расте със 70%.Така че изводът е, че световната инфлация надува износа ни в стойностно изражение /в количествено едва ли/. Оттам отчитаме ръст на износа и БВП. Това ми се струва по-различно от "излизаме от рецесията".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Айде_де,всичко това дето си написал/а звучи много добре, но всъщност не разбрах какво предлагаш?! Правителството да вземе още заеми, които да раздаде на непроизводителните "прослойки" на обществото ли? Ами как тогава правителството може да въздейства и да стимулира тези "прослослойки" да станат по-малки (за да тежат по-малко на произвеждащите)? България има ужасно съотношение произвеждащи към непроизвеждащи. И какво - да го направим още по-ужасно ли? Ами ето - правителството е планирало почти 4 млрд. лева нови дългове. Може би, като всяко слабохарактерно и действащо ден за ден правителство, трябва да вземе още и още заеми, така ли?? Ами няма доказателства, че вземането на заеми и харченето им за щяло и нещяло е довело някого до нещо добро. Тъкмо напротив - заемите стимулират прахосничеството. Особено държавните заеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 7
aide_de
преди 13 години
1. Първо, не съм пич;2. Дали болните, малките деца, инвалидите, учителите, лекарите, лудите, бедните, старите и други прослойки ( част от нас ) не искат грижи и пари.......Не говорим да не се строи, но да има симетрия. Сиреч д има и пари за онкоболните и за новородените и за пътища3. Какво означава да кешираш, ако искаш да кажеш, че спестяват- ОК. Но информацията подсказва, че хората забогатяват, че няма криза, щом парите в банките се увеличават. Но от колко хора, с по колко пари, от кои обществени слоеве - нито дума. Нека да излезнат данни и да се каже там колко, кой,кога, от какъв бизнес, и тогава да правим изводи.....3. Аз за себе си се грижа, а може би и за тебе, кой знае, но има ли нещо общо което да води населението, по кой път и накъде, това ти не го знаеш, пич....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 1
AtanasSertov
преди 13 години
"Магистралите и пътищата не били симетрични към обществените нужди" Ти не си нормален бе пич? От кога се строи като хората Видин-Калафат, отговора е към 20 години. След 1-2 години ще има мост, и Видински район ще е в доста по добра позиция от сега. За мен ще е перфектно да има добри пътища. Пътищата са живот, не ми говори за твоите социално-хоманни идей. Те сега не работят и слава Богу."Информацията с повишените спестявания не е анализирана публично и за мен не е мерило за забогатяването на гражданите ни." Случайно да знаеш израза " Пари за черни дни? Ми той си е наш, в народопсихологията ни е. Хората кешират. Това е факт, който не казва че забогатяват хората, а просто са страхливи, което е разбираемо. Бъди си ти симетричен и хармоничен за себе си, и обществото ще бъде малко по добро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 12
aide_de
преди 13 години
Уважаеми г-да, оптимизмът Ви е странен: - 1. кои мерки на правителството не са прокризисни? 2. защо правителството не плати 600 млн. лева, които дължи и които се равняват на няколко милиарда оборот в държавата?3. Българите на са чак толкова ***, че да спрат да консумират от страх. Информацията с повишените спестявания не е анализирана публично и за мен не е мерило за забогатяването на гражданите ни.4. Възможно ли е икономичска политика, която е несиметрична към обществените нужди / да се строят магистрали и нищо друго да не се прави/ да бъде полезна и печеливша към интересите на обществото? Спроед мен - твърдо не. Симетрия, хармония, единомислие, плурализъм и други подобни понятия са част от стопанската дийност на едно общество и тяхното игнориране не е безнаказано. Така както и всички правителства и партии досега.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 1
Antonov86
преди 13 години
Честита нова 2011-та на всички! Вярвам, че ще бъде далече по-добра от 2010-та за всички нас. И аз не съм съгласен с някои мнения по-долу, че правителството е некадърно и крадливо. Фактите, че от ЕС отпускат все повече средства, бием редица държави по дефицит, скача производителността на труда с добри нива (нещо много важно според мен, което често се пренебрегва), говорят сами по себе си. А това, че потреблението остава свито си се дължи на ниското кредитиране. Припомнете си каква икономика имахме през 2007-*** и 2008-*** - ръст основан на вътрешно потребление, стимулирано от кредитиране и балон в недвижимите имоти, също донякъде основан на силното кредитиране тогава. Е, нека сега си изградим реално действаща икономика със силно производство, износ и потребление основано на реални доходи и спестявания на българина. Просто е нужно известно време всичко това да се задвижи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 2
Zarev
преди 13 години
Нещата се развиват добре, а вътрешното потребление е въпрос на национален манталитет - българинът не само че не обича да работи с кредити в личен план, но в момент на несигурност спестява. Само депозитите в банките са се увеличили с 4 милиарда за една година. При предишния цикъл 1998 - 2007 г. едва през 2003/4 започнахме да харчим за лично потребление. Сега предполагам, че това ще стане към края на 2011 и цялата 2012. Ще видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още