Според последните данни на Националния статистически институт (НСИ) износът през септември 2010 г. отчита 37% ръст на годишна база до 2,8 млрд. лв. Повишението спрямо рекордната за българския износ 2008 г. е с 9 на сто. За периода юли-септември 2010 г. износът е 8,58 млрд. лв., като се увеличава с 43,6% на годишна база.
Investor.bg потърси експертното мнение на водещи икономисти, които обясняват какво на практика означават тези данни и дали те са сигнал за излизане на българската икономика от кризата.
Георги Ганев, програмен директор Икономически изследвания, Център за либерални стратегии:
Само износът няма да извлече България от кризата. Ще усетим растеж, когато се събуди вътрешното търсене.
Тенденцията за бързо възстановяване на износа е очевидна. Ако се запази сегашната динамика, само до няколко месеца можем да очакваме връщане към високите стойности от 2007 - 2008 г.
В момента по-бързо се възстановява експортът на суровини и материали, особено при металите. Балансът при търговията с потребителски стоки премина пак на излишък, а търговски дефицит се наблюдава при горивата и инвестиционните стоки. Като цяло можем да очакваме баланс по отношение на вноса и износа.
Петър Ганев, старши икономист, Институт за пазарна икономика:
В момента износът дърпа икономиката нагоре и е основната причина за регистрирания ръст през третото тримесечие на 2010 г. спрямо година по-рано.
Прави впечатление ръстът на износа спрямо година по-рано, както към основни партньори на запад - като Германия и Италия, така и към съседките - Румъния и Турция (над 60% ръст за Турция).
Фокусирането върху огромния ръст на износа към Китай (над 200%) не е докрай основателно, тъй като износът към Македония, например, също нараства и на практика е по-голям от този към Китай.
Износът ще продължи да дърпа икономиката ни, но устойчивото възстановяване няма да се случи без сериозно раздвижване при инвестициите и потреблението.
Калин Маринов, изпълнителен директор на Института за икономическа политика:
Износът на България в момента се възстановява и е съпоставим с нивата от 2007 г. Но едва когато увеличим дела си на външните пазари можем да говорим за излизане от кризата. Засега не е ясно дали това ще се случи.
Цветослав Цачев, ръководител Анализи, Елана Трейдинг:
Колкото и да се разчита на износа да бъде генератор на растеж, той сам по себе си не е достатъчен, за да върне икономиката там, където беше преди три години.
Значението на съседните ни страни нараства все повече за външната търговия. Но България си остава износител на суровини и със сравнително малък дял на готова продукция, като част от ръста на износа се дължи на поскъпването им през изминалата една година.
Не очаквам тези темпове на ръст на износа да се запазят повече от две тримесечия.