fallback

Ройтерс: В краткосрочен план доверието в кабинета не е застрашено

В свой анализ агенцията посочва политическите рискове, пред които е изправена България

20:54 | 01.11.10 г. 5
Автор - снимка
Създател

Слабото възстановяване, реформите и европейските фондове, както и корупцията и престъпността са основните политически рискове, пред които е изправена България, пише в анализ на Ройтерс.

Бавното възстановяване от кризата намали популярността на сегашното правителство, като отлагането на реформите и увеличаващата се несигурност по отношение на икономическата политика подкрепата за кабинета на премиера Бойко Борисов. Стабилността на правителството обаче не е заплашена в краткосрочен план благодарение на подкрепата на десни партии, пише агенцията.

За да спечели инвеститорите и да запази доверието на ЕС обаче, правителството трябва да покаже резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност.

Слабо възстановяване

Рецесията в страната отблъсна чуждите инвеститори и сви дейността на бизнеса. Възстановяването на износа помогна за излизането от рецесията през второто тримесечие на тази година, но бавното възстановяване на външното търсене и затягането на кредитните пазари вероятно ще задържат растежа тази година на нулеви нива, пише Ройтерс.

Агенцията припомня, че правителството прогнозира ръст от 3,6 на сто през 2011 г., но подчертава, че според мнозина анализатори ръстът ще е само с около 2%, тъй като бумът при недвижимите имоти и строителството вероятно няма да се повтори.

Ако растежът остане слаб, данъчните приходи ще са по-ниски от планираното, а социалните разходи – вероятно по-високи, което ще провали плановете на правителството да намали бюджетния дефицит наполовина до 2,5% през 2011 г. и ще увеличи дълговете.

Тогава страната може да е принудена да търси спешно финансиране на кредитните пазари на високи цени или да поиска помощ от Международния валутен фонд.

Реформи, европейски фондове

Тук основните въпроси, които трябва да се следят, според агенцията, са:

- Ще придвижи ли правителството реформите и ще намали ли излишните разходи или опасенията за популярността му и страхът от социално недоволство ще отложат промените?

- Ще успее ли кабинетът да подобри използването на европейските средства? Неуспех в това отношение ще отблъсне чуждите инвеститори, ще забави подобряването на инфраструктурата и ще попречи на икономическото възстановяване.

- Ще ограничи ли кризата възможностите на правителството да съфинансира европейски проекти?

Корупция, престъпност

Тук като основен въпрос агенцията подчертава способността на правителството да запази политическата си воля да пресече корупционните практики, което няма да повлияе на пазарите в краткосрочен план, но ще даде важен сигнал, че България се превръща в държава, където по-лесно се прави бизнес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:24 | 05.09.22 г.
fallback