Европейската централна банка (ЕЦБ) все още не предлага никаква перспектива за повишаване на ключовата лихва. Малко вероятно е условията за повишаване на лихвите през следващата година да бъдат изпълнени, каза председателят на ЕЦБ Кристин Лагард в понеделник пред Европейския парламент. Все още се очаква инфлацията да отслабне през следващата година. Този процес обаче ще продължи по-бавно от първоначално очакваното.
Лагард отново обвини покачващите се цени на енергийните стоки и затрудненията в доставките за нарастването на инфлацията. ЕЦБ обаче не виждала голям риск повишаването на заплатите да доведе до продължително нарастване на инфлацията.
„Като цяло продължаваме да предполагаме, че инфлацията ще остане под новата ни симетрична цел от два процента в средносрочен план“, каза Лагард. Инфлацията през октомври в еврозоната бе 4,1%, което е доста над целевата стойност.
В същото време икономическият растеж се забавя до известна степен поради затрудненията в доставките и покачването на цените на енергията, казва председателят на централната банка. Тя също така се позовава на несигурността, причинена от пандемията на коронавируса. Напоследък броят на заразените в много страни от еврозоната се увеличи значително и бяха приети нови ограничения.
„Потребителските разходи са солидни, но недостигът на материали, оборудване и работна ръка натежават върху индустриалното производство, отслабвайки краткосрочните перспективи. Въпреки че продължителността на ограниченията при доставките е несигурна, затрудненията вероятно ще продължат няколко месеца и постепенно ще отслабнат едва през 2022 г.“, признава Лагард.
С това Лагард потвърди последните изявления на редица централни банкери. Наскоро на финансовите пазари обаче се появиха многократни спекулации, че ЕЦБ може да повиши лихвите си още през 2022 г. Но ЕЦБ дори не е решила да прекрати своята програма за извънредни помощи PEPP, която използва за закупуване на ценни книжа с фиксиран доход като държавни облигации. Лагард обеща, че PEPP ще приключи, както е планирано, в края на март 2022 г.
В същото време напоследък редица по-малки централни банки вече започнаха да повишават лихвените проценти.