Според него отрицателните лихви по депозитите за малка икономика като българската в дългосрочен план не са ползотворни. Банките в момента може би на оценяват правилно риска, а в България депозитите продължават да бъдат най-традиционна алтернатива за спестявания.
"Свръхликвидността помогна на банките у нас да не продължават да живеят от лихвения марж. Ниските и отрицателни лихви не притискат до такава степен банковия сектор в момента. Наличието на добрата ликвидност осигурява стабилност във времето. Така се мисли повече за клиентски ориентираните решения. Всички банки в България продължават да печелят основно от лихви", посочи Заманов.
По неговите думи е добре фирмите да управляват разумно ликвидността си. Хубавото на парите е, че те не губят стойността си, ако бъдат инвестирани в правилно. Но инфлационната загуба съществува.
Заманов обясни, че едно обучение, което те учи на логика и факти, помага.
"Ядрената физика ме научи да чета цифрите и да правя логически извод на база на фактите, както и на дисциплина да следваш всяка стъпка на самия процес. Макроикономиката помага за дългосрочната визия и стратегия. Така се създава здрава основа", добави той.
Според него тогава бизнесът минава на заден план, а човешкото - на преден.
„Външните фактори те караха да променяш бизнеса си и да стигнеш до устоите на живота", сподели още Заманов.