Индустриалното производство в България е реализирало втория най-голям ръст през февруари сред страните от Европейския съюз. Това става ясно от най-новите данни на Евростат.
Индустриалната продукция у нас се повишава с 6,6% на годишна база и с 1,5% на месечна, което нарежда България на второ място след Полша, при която нарастването е съответно с 6,8% на годишна база и с 1,7% на месечна.
Сред държавите членки, за които има данни, най-голям спад в индустрията през февруари спрямо предходния месец се наблюдава в Литва – с 4,7%, Гърция – с 2,7% и Хърватия – с 2,3%.
През февруари спрямо същия месец на миналата година най-сериозно е пострадало индустриалното производство в Латвия, Португалия и Германия – със съответно 3,1%, 2,9% и 2%.
В рамките на Европейския съюз индустриалното производство се запазва без промяна спрямо януари, докато на годишна база ръстът е с 0,3%. В съюза производството на енергия на месечна база е намаляло с 2,2%, а на капиталови стоки с 0,2%. Производството на междинни стоки се е увеличило през февруари спрямо януари с 0,2%, а на недълготрайните потребителски стоки – с 0,7%.
В ЕС производството на недълготрайни потребителски стоки на годишна база е нараснало с 3,1%, на дълготрайните потребителски стоки - с 0,7%, на капиталовите стоки - с 0,5% и на междинните стоки с 0,4%, докато производството на енергия е спаднало с 4,4%.
Еврозоната
Индустриалното производство в еврозоната се понижи през февруари, но с по-малко от очакваното, отбелязва Financial Times.
По данни на Евростат производството в 19-те страни от региона, се е понижило с 0,2% през февруари спрямо предходния месец и с 0,3% на годишна база. За сравнение, икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха свиване с 0,6% на месечна база и с 1% на годишна.
Данните за януари бяха ревизирани в посока нагоре до повишение с 1,9% на месечна база при 1,4% при предишната оценка и до понижение с 0,7% на годишна база при предишно четене на данните за спад с 1,1%.
Производството на енергия, основният двигател на увеличението през януари, показа най-сериозен спад през февруари заради по-мекото време – с 3%.
В еврозоната през февруари 2019 г., в сравнение със същия месец на миналата година, производството на енергия е спаднало с 5,9%, а на междинните стоки - с 0,6%, докато производството на дълготрайни потребителски стоки се е увеличило с 0,2%, на капиталови стоки - с 0.5% и недълготрайните потребителски стоки -2,8%.
Индустриалното производство в Германия се свива с 0,4% през февруари, отбелязвайки второ поредно месечно понижение. В същото време производството се е повишило във Франция и Италия съответно с 0,4% и 0,8%.