Китайският финансов министър Лу Дзиуей защити плановете на правителството в Пекин да увеличи значително новите дългове на страната, предава Ройтерс.
По-висок дефицит би помогнал на Китай да предприеме нужните реформи и да предотврати сриване на икономическия ръст, заяви министърът пред журналисти. По повод на eжегодния Конгрес на Народната партия в Китай, който започна на 5 март, властите представиха бюджетния план за 2016 г., който предвижда увеличение на дефицита за тази година с 560 млрд. юана до 2,18 трлн. юана (около 304 млрд. евро).
Така за първи път комунистическата страна би имала дефицит в размер на до 3 на сто от БВП – ниво, което се смята от повечето икономисти за поносимо. През миналата година китайското правителство целеше бюджетен дефицит в размер на 2,3% от БВП.
Новините от Конгреса до момента сочат към това, че в Китай ще има повече парични и фискални стимули, но проблемът със задлъжнялостта остава на заден план, коментира Bloomberg.
Целта за икономически растеж през 2016 г. за ръст между 6,5% и 7% е малко под целта за растежа през 2015 г., когато властите заложиха 7%. Освен това целта не е фиксирана, а представлява диапазон, което дава на правителството малко повече свободно пространство за маневриране.
„Рискът е, че това е изключително изискваща цел и на пазара вече е налице сериозен скептицизъм по отношение на това къде се намира реалният растеж на китайската икономика. Много хора считат, че растежът е по-нисък от 6,5%. При поставянето на толкова амбициозна и изискваща големи усилия за постигането си цел, съществува риск да се увеличи недоверието в официалните данни за растежа“, казва Том Орлик, анализатор в Bloomberg.
Междувременно данни от понеделник показаха, че китайските валутни резерви са намалели по-слабо от очакваното - с 28,6 млрд. долара до 3,20 трлн. долара през февруари 2016 г. в сравнение със спада с 99,5 млрд. долара през януари и понижението със 107,9 млрд. долара през декември.
Резервите са на най-ниското си ниво от декември 2011 г. насам. Средната им стойност за периода между 1980 г. и 2016 г. възлиза на 837,81 млрд. долара, като най-високото ниво от 3,993 трлн. долара е достигнато през юни 2014 г., а най-ниското – 2,262 млрд. долара, през декември 1980 г., показват данни на Централната банка на страната.
Още по темата можете да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 8 години Ами на Сашовската им е по вътрешна гума, но нали сме американска колония еле па Инвесторо за тях тука Сашш са манна небесна - незнам кво толко им дават на Инвесторо под масата, но тука Сашш никогаш немат проблеми нищо че дълга им е 108% боли те шапката, а на руснаците е нема и 10% дълга (те най-много *** в тоя сайт), на чайниците е 60% .... и "света ше потъне зарад тея двете", но зарад амерската нивга ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар