Бизнесът в еврозоната е изгубил част от оптимизма си заради нарастващото напрежение между Украйна и Русия и анексирането на Крим от Москва, сочат данни на Европейската комисия (ЕК), цитирани от MarketWatch.
Потребителите обаче запазват по-оптимистичното си настроение за перспективите пред тях заради по-позитивните оценки за заетостта и очакванията, че ръстовете на цените през следващите месеци ще са по-малки.
Индексът на икономическото доверие в еврозоната, изчисляван от Еврокомисията, за април се е понижил до 102 пункта от 102,5 пункта през март – първи спад от април 2013 г. Индикаторът измерва настроенията на бизнеса и потребителите.
Резултатът е изненадващ, тъй като анализатори, анкетирани от The Wall Street Journal, очакваха индексът да нарасне до 103 пункта.
Бизнес доверието се е понижило в Германия, Франция, Холандия и Испания, а в държавите извън еврозоната спад е отчетен в Полша и Румъния, които граничат с Украйна.
Европейският съюз (ЕС) се присъедини към САЩ и наложи допълнителни санкции на Русия заради ситуацията в Украйна. Европейски и американски дипломати коментират, че се цели да бъдат обхванати ключови сектори за руската икономика, включително енергетиката, финансовата и военната индустрии.
Нарастващото напрежение между Москва и Киев донякъде обяснява загубата на оптимизъм, но има знаци, че поскъпването на еврото също оказва натиск върху производителите.
Индексът, който отчита доверието в индустрията, се е понижил до -3,6 пункта през април от -3,3 пункта през март. Очакванията бяха за ръст на индекса до -3 пункта. Производителите съобщават за спад на поръчките за износ и подчертават, че са по-малко конкурентни на световните пазари спрямо предходния тримесечен период.
Като цяло обаче икономическото доверие в ЕС се повишава през април, но благодарение на нарастващия оптимизъм във Великобритания. Индексът се е повишил до 116,2 пункта през април от 105,3 пункта през март, като на Острова е отчетен ръст до 119,5 пункта от 112,8 пункта.