fallback

2013 г. ще бъде рекордна за японските хедж фондове

Държавният пенсионен фонд на Япония пък намали дела на инвестициите си в облигации и повиши този на акции на местни компании

13:13 | 27.12.13 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Тази година японските хедж фондове са напът да постигнат рекордни печалби, тъй като инвеститорите вярват, че политиките на премиера на страната Шиндзо Абе ще успеят да съживят третата по големина икономика в света, пише Bloomberg.

Фондът за варанти на Stratton Street Capital LLP реализира 300% възвръщаемост, а Hayate Japan Equity Long-Short Fund почти удвои печалбите. Индексът Eurekahedge Japan Hedge Fund, който следи представянето на около 80 фонда, нарасна с 24% от януари до ноември. По този начин индексът е напът да отбележи най-добрата си година от 2000 г. насам.

Интересното е, че от най-зле представящите се през 2012 г., през 2013 г. японските хедж фондове водят в класацията, след като усилията на Японската централна банка за борба с дефлацията са причината индексът Topix да постигне най-големия си ръст от 14 години насам и обезцениха йената със 17% спрямо долара.

Активите на ориентираните към Япония фондове, за които базираната в Сингапур компания за изследвания Eurekahedge събира данни, се увеличиха с 451 млн. долара през първото полугодие на 2013 г. – най-големият прираст от последните шест месеца, приключващи през август 2011 г.

Фондът Symphony Financial Partners, който управлява активи за 300 млн. долара, успя да постигне 73% възвръщаемост за 11-те месеца към края на ноември. Сред най-добре представящите се фондове са тези за варанти, който спечелиха от нарасналите продажби на конвертируеми облигации. През тази година японските компании набраха 631 млрд. йени (6 млрд. долара) чрез емисии на конвертируеми облигации – най-много от 2006 г. насам, показват данни на Bloomberg. Stratton Street’s Japan Synthetic Warrant Fund постигна 359% възвръщаемост. Northwest Warrant Fund Ltd. отчете 208% ръст.

Спрямо световните индекси в периода януари-ноември Eurekahedge Japan реализира 24% възвръщаемост, докато индексът, следящ представянето на фондовете в Северна Америка, нарасна с 8,5%, а този, включващ азиатските фондове, без тези в Япония, напредна с 12%.

Тази година Topix прибави 50% към стойността си, като е напът да отбележи най-доброто си постижение от 1999 г., когато реализира ръст от 58%.

Държавният пенсионен фонд на Япония с активи за 75 млрд. долара пък намали дела на инвестициите си в японски облигации и повиши този на акции на местни компании, като част от стратегията си за либерализиране на своята ултраконсервативна инвестиционна стратегия.

The Federation of National Public Service Personnel Mutual Aid Association (Федерацията), която обслужва 1,24 млн. активни и пенсионирани държавни служители, бе под правителствен натиск да вземе по-ясно решение за управлението на своите портфейли.

През ноември администрацията на Шиндзо Абе препоръча на Държавния пенсионен инвестиционен фонд (ДПИФ) на Япония (Government Pension Investment Fund, или GPIF) и на други държавни пенсионни фондове, който заедно притежават активи за над 2 трлн. долара, да преразгледат състава на своите портфейли с цел да реализират по-голяма възвръщаемост и по този начин да окажат по-голяма подкрепа на японското застаряващо население.

Промяната на инвестиционната стратегия на Федерацията е в унисон с по-агресивната цел за инвестиции от страна на GPIF, който със своите активи на стойност 1,2 трлн. долара е най-големият пенсионен фонд в света. През юни GPIF осъществи най-голямата си алокация от самото си създаване през 2001 г., като намали дела на облигациите за сметка на дела на акциите.

Сега Федерацията понижи дела на облигациите от 80% на 74%, като увеличи този на акциите от 5 на 8%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:28 | 14.09.22 г.
fallback