fallback

“Черните каси“ в Siemens излизат все по-солени

Към многобройните глоби и присъди по случая с корупционни практики се добавят още две наказания

16:31 | 20.04.10 г.
Автор - снимка
Създател

Двама бивши директори в Siemens получиха условни присъди във вторник в Мюнхен в рамките на мащабно разследване, провеждано в последните години, довело и до конкретни съдебни обвинения. Единият от осъдените е най-високопоставеният бивш служител, получил наказание досега в разследванията за корупционни практики.

Става дума за Михаел Кученройтер – 55-годишен бивш финансов директор в Siemens, където според прокуратурата дълго време са функционирали т.нар. „черни каси“, използвани за подкупи с цел осигуряване на големи международни договори. Кученройтер е бил начело на финансовия отдел в телекомуникационното подразделение на групата, като той получава присъда от две години условно и глоба от 60 хил. евро заради злоупотреба с доверие.

Също условна присъда – година и половина – е определена и за Ханс-Вернер Хартман, бивш счетоводител и сътрудник на Кученройтер.

Двамата са участвали в установяването на системата с „черните каси“ през 2006 г.

Към момента Михаел Кученройтер живее в Дубай, като е установено, че той е укрил изплащането на подкупи на политици в Русия и Нигерия. Неговият сътрудник пък е бил наясно със случващото се.

И двамата подсъдими бяха направили самопризнания при започването на процеса на 12 април. Бившият финансов директор тогава заяви, че е „действал с безразличие при извършването на дискретните плащания“ чрез „съмнителни договори за консултантски услуги“. По думите му по това време той е бил убеден, че постъпките му са в полза на компанията, за която работи.

В замяна на направените самопризнания някои от повдигнатите първоначално обвинения срещу двамата бивши служители на Siemens бяха оттеглени.

В периода 2000 – 2006 г. Siemens е платила подкупи на обща стойност около 1,3 млрд. евро, с което базираната в Мюнхен група си спечели славата на най-големия скандал в германската икономическа история.

Други трима сътрудници на Михаел Кученройтер преди време също получиха условни присъди по случая, а самата компания беше осъдена от германската държава и американските власти, регулиращи финансовия сектор. До този момент конгломератът е заплатил около 2,5 млрд. евро глоби, данъци със задна дата и разходи за провеждане на вътрешни разследвания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:11 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още