fallback

Чехия емитира рекорден дълг, за да се възползва от доброто си име

Пускането на нови облигации не винаги е лош сигнал – в Чехия го правят, за да използват доверието на инвеститорите

14:28 | 19.03.10 г.
Автор - снимка
Създател

Правителството на Чехия планира емитирането на еврооблигации този месец, за да се възползва от рекордно ниската изискуема доходност и завръщащия се апетит към развиващите се страни в Европа. Това се случва в момент, когато доверието в еврозоната е разклатено заради случващото се в Гърция.

Финансовото министерство вече е наело Barclays Capital, Deutsche Bank и Ceska Sporitelna за мениджъри по пласиране на първата облигационна емисия в евро за последната година. Това се приема като „сигнал за превключване на по-висока скорост при емитирането на нов дълг“, посочва Мирослав Плохар от JPMorgan, цитиран от Bloomberg.

Продажбата на облигациите може да стане още около края на март, тъй като пазарните условия са доста благоприятни, смята специалистът.

Плановете на чешкото правителство са през тази година да бъдат емитирани облигации за рекордните 280 млрд. крони (15,2 млрд. долара). Основна причина за това играе желанието на властите да се възползват от високия инвеститорски интерес към страната.

За разлика от Гърция, където има големи колебания около успеха на всяка облигационна емисия, чехите разчитат да привлекат инвеститорите с ниските нива на задлъжнялост и силните перспективи за растеж.

Като процент от брутния вътрешен продукт се очаква държавният дълг на Чехия през 2010 година да бъде около 41 на сто. За сравнение средното ниво на задлъжнялост в ерозоната ще бъде 84 на сто, показват данните на Bloomberg.

Последната облигационна емисия на Чехия в евро бе пусната на пазара през миналата година и бе в размер на 1,5 млрд. евро и матуритет през 2014 година. Цената на тези облигации днес достигна най-високото си ниво от пускането им досега, което сви доходността до 2,931 на сто.

Еквивалентните немски облигации носят доходност от 2,137 на сто, което означава, че спредът в доходността на двете емисии вече е едва 79,3 базисни пункта. На 8 февруари разликата бе в размер на 119,7 пункта.

Цената на суаповете за защита от фалит на страната днес се повишава до 58,5 пункта, което е в близост до най-ниското й ниво от фалита на Lehman Brothers насам. Преди около месец цената на този тип инструменти бе 107,4 пункта, което показва, че инвеститорите имат все по-голямо доверие към Чехия.

Към момента Moody's е предоставил рейтинг А1 на държавните облигации на Чехия, оценката на S&P e A. Това приравнява кредитния рейтинг на страната до членки на еврозоната като Словакия и Малта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:22 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още