Микрокомпаниите могат да бъдат освободени от задължението да съставят годишни счетоводни отчети, съгласно предложението за изменение на счетоводните правила в ЕС, което ще бъде гласувано в Европейския парламент (ЕП) на 25 февруари, четвъртък.
Въпреки това тези изключения трябва да бъдат предоставени от държавите членки на ЕС, а микропредприятията, от своя страна, ще трябва да продължат да водят отчети за своите търговски сделки и финансово състояние, съобщават от ЕП.
Около 7,2 млн. предприятия в ЕС трябва да представят отчети съгласно европейските счетоводни директиви. От тях 5,4 млн. (около 75%) са микропредприятия. Като цяло те извършват дейност на местно или регионално ниво, с малко или без да са ангажирани в трансгранична дейност.
Това законодателно предложение ще позволи на държавите членки да опростят бизнес средата и по-специално изискванията за финансова отчетност за микрокомпаниите с цел да се засилят тяхната конкурентоспособност и да се разгърне техният потенциал за растеж.
Предложеното изключение в счетоводните правила на ЕС ще се прилага спрямо компании, които отговарят на следните критерии: общ баланс 500 хил. евро, чист оборот 1 млн. евро и/или 10 души среден персонал през финансовата година.
Комисията по правни въпроси към ЕП подчертава в своите поправки към законодателното предложение, че държавите членки трябва да имат правото на избор дали да освободят микропредприятията от тези счетоводни задължения, „като вземат предвид по-специално положението на национално равнище по отношение на броя предприятия”, които не надхвърлят тези прагове.
В отговор на опасенията, че изключенията от счетоводните правила може да затрудни вътрешната организация и да намали прозрачността и достъпа до информация, депутатите подчертават, че микропредприятията „трябва да останат обвързани от задължението за водене на отчети, разкриващи търговските сделки и финансовото положение на дружеството, като това задължение представлява минимален стандарт”.
Съгласно предварителните оценки, с които ЕК разполага, при „оптимистичния сценарий”, при който всички държави членки освободят микропредприятията и не налагат допълнителни изисквания, „в най-добрия случай потенциалните икономии”, произтичащи от предложението, възлизат на 6,3 млрд. евро годишно.