fallback

Федералният резерв започна да изтегля пари от финансовата система

Централната банка на САЩ вдигна лихвата, по която се отпускат кредити на финансовите институции

09:06 | 19.02.10 г.
Автор - снимка
Създател

Американската централна банка започна цикъл на затягане на монетарната политика. Това се случи доста изненадващо, след като не бяха дадени предварителни сигнали за подобни намерения.

Политиката по изтегляне на пари от системата започна с повишение на дисконтовия лихвен процент, който търговските банки плащат на Фед върху директните си кредити от централната банка. Той бе вдигнат с четвърт процентен пункт до 0,75 на сто.

Сред мотивите на централната банка е това, че търговските банки трябва да разчитат повече на паричните пазари за набиране на необходимите им средства, а не да прибягват до услугите на Фед, пише Bloomberg.

„Тези промени се разглеждат като стъпка към нормализирането на кредитните инструменти на Фед“, се казва в официалното съобщение на институцията. „Не се очаква промените да доведат до затягане на финансовите условия за домакинствата и бизнеса и те нямат за цел да сигнализират за промяна в изгледите за икономиката или монетарната политика“, обясняват от Фед.

След новината доларът се изстреля рязко нагоре, тъй като действията на централната банка се възприемат от пазара именно като сигнал за затягане на монетарната политика. Зелените пари скочиха до ниво от 1,3485 EUR/USD, като на по-ранен етап бе достигнато ниво от 1,3444 EUR/USD.

Това е най-високото ниво за долара от май миналата година насам.

Друга стъпка, която предприемат от Фед е ограничаване на сроковете, за които могат да се отпускат кредити на търговските банки.

Увеличението на дисконтовия процент е първо за последните три години. Неговото повишение прави силно вероятно Фед да увеличи основния лихвен процент на следващата си среща.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:49 | 08.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още