Икономиката на Румъния ще се върне по-бързо към фаза на ръст в сравнение с някои други страни в региона като България и Балтийските държави, сочи доклад на Moody’s Investors Service. Това се дължи на сравнително по-ниското ниво на задлъжнялост на частния сектор в Румъния и на по-гъвкавата й валутна политика.
От Moody’s предвиждат постепенно възстановяване на икономическия ръст на Румъния, който обаче няма да достигне нивата отпреди кризата за по-продължителен и устойчив период в близко бъдеще. Това ще бъде в сила особено ако икономическото развитие на Европа като цяло остане слабо.
Дългосрочен ръст на румънската икономика от 3-4% на година е реалистичен, като се отчетат някои по-значими пречки, които все още стоят пред развитието на страната, смятат от кредитната агенция. Сред тях са главно тежките структурни реформи, които й престоят, както и развитието на инфраструктурата, което все още е недостатъчно.
От друга страна, рецесията, която настъпва след продължителен бум, подхранван от мащабни кредити, може да бъде по-дълга и е вероятно да доведе до сериозни икономически дислокации.
Производството на страната ще трябва да бъде преориентирано към стоки и услуги, за които има търсене. Това означава, че корпоративните фалити и случаите на несъстоятелност може да продължават да се повишават, пише бизнес изданието Financiarul.
От агенцията смятат, че икономиката на Румъния ще се свие със 7-10%, преди да се възстанови отново през 2010 г.
Значителното поевтиняване на румънската лея ще има сериозни последици върху икономиката и банковия сектор, тъй като почти 60% от кредитите в частния сектор са деноминирани в местна валута.
България ще се върне отново на пътя на икономическия растеж през 2011 година, когато икономиката ни ще нарасне с 3,8 на сто, стана ясно от публикуваната от Министерство на финансите Средносрочна фискална рамка за периода 2010-2013 година.