Процентът на издържалите третия и последен тест от програмата за сертифициран финансов аналитик (CFA) намаля до 49 на сто от всички кандидати, явили се на него, в сравнение с 53% година по-рано, съобщи Блумбърг.
41% от кандидатите, които са се явили на второто ниво на програмата, са го издържали успешно, докато миналата година този процент е бил 46.
От всички явили се на първо ниво 46 на сто са с успешни резултати, което е повишение спрямо миналата година, когато този процент бе 35.
Кандидатите за явяване на едно от трите нива на CFA тази година са общо 104 111, като 45% от тях са го издържали успешно. Най-висок е процентът на успешно издържалите изпитите в Европа, като 50% от явилите са постигнали успешни резултати.
Изпитите, всеки от които е с продължителност от 6 часа, са организирани в 182 града в целия свят. Кандидатите прекарват средно 315 часа в учене за всеки един изпит.
От 1963 г. Институтът на сертифицираните финансови аналитици (CFAI) е организирал и провел над 570 хил. изпита и повече от 64 хил. професионалисти в инвестиционната област са придобили правото да ползват професионалната квалификация “сертифициран финансов аналитик”.
Българска Си Еф Ей (CFA) асоциация (преди Българска асоциация на финансовите аналитици) е създадена през месец ноември 2000 г. Призната е за 123-тият член на Института на сертифицираните финансови аналитици (CFAI) през април 2003 г.
Придобиването на CFA чрез покриване на всичките три изпита излиза около 2 200 долара.