Напълно според очакванията на анализаторите потребителските цени в САЩ през юли не се промениха, след като през юни те се понижиха с 0,7 на сто.
Засега данните за инфлацията оправдават напълно твърденията на Федералния резерв, че ръстът на цените ще бъде умерен въпреки наводняването на финансовата система с ликвидност и рекордно ниските лихвени проценти в страната.
Потребителските цени паднаха с 2,1% през последните 12 месеца, което е най-големия годишен спад от 1950 година насам. По-голямата част от дефлацията се дължи на понижението на цената на енергините суровини.
В дефлацията през последната година някои икономисти видяха опасност от навлизане в спиралата на падащите цени – нещо, което икономиката на САЩ не е виждала от времената на Великата Депресия през 1930 година.
Инфлацията на потребителските стоки, изключвайки енергията и храните, показа лек ръст от 0,1% през юли и отново съвпадна с оценките на икономистите.
Wall Street оцени позитивно новината за нулевата инфлация през миналия месец. До момента фючърсите върху американските индекси сочат, че борсата в Ню Йорк ще отвори на зелено.