Американските регулатори поставиха под административен контрол базираната в Атланта, Silverton Bank, която предоставя банкови услуги на други банки, съобщава Ройтерс.
Въпреки това специалисти казват, че ефектът от фалита на банката за сектора ще бъде минимален.
Silverton, която имаше около 1 400 банки като клиенти в 44 щата, предоставя услуги като операции с кредитни карти, клирингови услуги, както и търговия с кредити, включително ипотечни кредити, които доведоха до нейния фалит.
От Federal Deposit Insurance Corp (FDIC) казват, че са създали служебна банкова организация, която да поеме фалиралата Silverton и да позволи на нейните клиенти да продължат своите бизнес взаимоотношения с нея.
„Това няма да промени финансовото положение на нито една от институциите, които правят бизнес“ със Silverton, казва Мичъл Гласмън, директор в FDIC.
Фалитът на Silverton, която имаше активи на стойност 4,1 млрд. долара и депозити от 3,3 млрд. долара, е най-мащабният след този на Downey Savings and Loan миналия ноември, която имаше активи в размер на 12,8 млрд. долара.
От FDIC оценяват, че фалитът на Silverton ще доведе до разходи от 1,3 млрд. долара за нейния фонд за гарантиране на депозитите.
Банкрутът на Silverton е 30-тият в американската банкова система досега през 2009 г. и бе последван от информация, че FDIC е затворила още две институции - Citizens Community Bank с активи от 45,1 млн. долара и базираната в Юта America West Bank с активи от 299,4 млн. долара.
„Тези кредити отчетоха значителни загуби поради влошаване на кредитното качество“, казва Памела Фаруиг, асоцииран директор в FDIC.
Функционираща като т. нар. кореспондентска банка Silverton не приема директни депозити от клиенти и не отпуска заеми на потребители. Тя бе собственост на около 400 акционерни банки, в по-голямата си част малки, регионални институции.
Silverton е една от около 20 американски банки, които предоставят услуги на други банки. Въпреки че тя е първата от тях, която обявява фалит, тя не е единствената, която изпитва затруднения, пише изданието.
По време на бума на жилищния пазар Silverton започна да продава малки пакети от по-големи кредити на своите клиенти. Тя създаде голямо портфолио, съставено главно от жилищни и други строителни проекти.
През февруари регулаторите наредиха на Silverton да реализира мащабна програма за преструктуриране като намали кредитния си риск и въведе политика за по-добро управление на своите приходи и капитал.