fallback

Големите американски компании под обстрела на гневните инвеститори

Ключовите области, в които скоро може да се очакват промени, са възнаграждението на директорите и гласуването за членове на борда на директорите

11:59 | 02.05.09 г.
Автор - снимка
Създател

Големите американски компании са подложени на натиск от страна на правителството и регулаторните органи да либерализират акционерната си политика в условията на финансова криза, съобщава Ройтерс.

Ключовите области, в които скоро може да се очакват промени, са възнаграждението на директорите и гласуването за членове на борда на директорите.

Участниците във финансова конференция на Ройтерс тази седмица казват, че реформите в корпоративното управление набират скорост след реакцията от страна на разгневените акционери към резкия спад в портфейлите им и съкращенията на работни места в цялата икономика.

Не всички смятат, че предложените промени са добро решение обаче. Според някои в компаниите, възползвали се от спасителния план на правителството, трябва да се въведат ограничения в заплащането на директорите и по-строг контрол. Въпреки това бизнесът не би искал тези ограничения да бъдат въведени масово и за други компании.

„Ако сте организация, която работи на печалба, не бихме се бъркали в управлението“, казва американският сенатор Чарлс Грасли по време на конференцията.

Инвеститорите демонстрираха своя гняв в сряда към Bank of America Corp, която е един от най-големите реципиенти на държавна помощ, пише изданието. Банката се нуждаеше от 20 млрд. долара за поглъщането на изпадналата в затруднение Merrill Lynch & Co.

Акционерите на Bank of America гласуваха за свалянето от поста на нейния изпълнителен директор Кенет Луис в знак на недоволство към управлението. Такива решения се срещат рядко в корпоративния свят в САЩ и често са предвестник за по-сериозни мерки, насочени срещу управлението на дадена компания.

С искането от страна на акционерите за повече отговорност от големите компании Комисията за борси и ценни книжа се очаква да поднови обсъждането на предложение за улесняване на процедури, според които инвеститорите могат да номинират директорите на бордовете на компаниите.

В бизнес средите обаче идеята не се приема добре, тъй като някои се опасяват, че това би довело до игра на интереси при разпределянето на местата в борда на директорите.

В момента акционерите могат да предлагат директори единствено чрез т. нар proxy fight (кампания за печелене на гласове сред акционерите, бел. ред.), за която обаче се смята, че е прекалено скъп и труден процес.

Някои промени в корпоративното управление може да бъдат въведени и чрез нови закони, включително предложение американските публични компании да дадат на акционерите по-голямо право на глас относно компенсациите за директорите чрез годишно консултативно гласуване.

Също така инвеститорите активисти настояват за разграничение на ролята на председателя на борда и изпълнителния директор в повечето компании, което според тях би довело до по-голяма независимост при взимането на решения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:56 | 19.08.22 г.
fallback
Още от Свят виж още