Какво може да очаква световната икономика през следващите няколко години? Кога можем да очакваме световните кредитни и финансови пазари се върнат на положителна територия? Основателни ли са опасенията, че световната рецесия ще продължава да се задълбочава и да разпространява своя периметър?
Това бяха част от въпросите, на които се опита да даде отговор Мартин Ууф, главен икономически коментатор във Financial Times, по време на конференция, посветена на аутсорсинга и офшоринга, която се провежда днес в Лондон.
Той отбеляза, че никой всъщност не може да каже какво ще се случи, но въпреки това очерта три възможни сценария за развитието на световната икономика в близките две-три години.
Сценарий 1 – Бързо възстановяване
За този сценарий вече са налице няколко необходими предпоставки като по-ниски цени на петрола, понижени лихвени нива, мащабни правителствени програми за финансова подкрепа в много държави.
Това би довело до възстановяване на търсенето в държави с по-голям дефицит по текущата сметка и бизнесът би се възвърнал на обичайните си нива, което би провокирало бързо възстановяване.
Въпреки че не е невероятен, възможността за този сценарий е малка, каза Ууф и уточни, че има редица съществени икономически фактори, които в момента не дават основание да се очаква такова развитие в икономиката.
Сценарий 2 – Глобален крах
Сред основните предпоставки за този вариант на развитие са продължаващ и бърз ръст на спестяванията на гражданите в някои страни, неефективност на паричните стимули, многобройни корпоративни фалити и растяща безработица. Всички тези фактори в момента са налице и зависи от редица регулаторни и пазарни предпоставки дали и в каква степен те ще окажат влияние върху влошаването на икономиката.
Наред с това може да се очаква увеличена фрикция между държавите с голям дефицит и излишък, като са вероятни и валутни кризи, и по-специално криза на долара и стерлинга.
Това би било довело до засилване на протекционизма и фактически до край на отворената световна икономика.
Резултатът от такова развитие би било продължителна и тежка рецесия в световната икономика. Такъв сценарий също е сравнително малко вероятен, но не и невъзможен.
Сценарий 3 – „Криво-ляво“
Според Ууф най-вероятно е световната икономика да премине през още няколко изпитания, които обаче няма да имат фатален изход и в крайна сметка икономиката ще започне да показва постепенни признаци на възстановяване.
Вече са налице по-ниски цени на петрола и мерки от страна на централните банки в подкрепа на финансовата и банковата система. Те са придружени от финансови стимули в редица държави.
От МВФ прогнозират леко възстановяване в САЩ през 2011 г., което ще бъде последвано и от други от по-богатите страни с висок дефицит и това ще „повлече“ нагоре и държавите, ориентирани предимно към износ.
В заключение той каза, че икономиката вече е достигнала до период на промяна в тренда и доверието бавно, но стабилно ще се възстановява на редица пазари.
Още от конференцията в Лондон: