Хонорарите за адвокати и счетоводители, които се опитват да разплетат сложната финансова мрежа около фалита на европейското подразделение на американската инвестиционна банка Lehman Brothers, са били на стойност над 100 млн. паунда за последните шест месеца, пише в. Таймс.
По мнението на администратора на банката PricewaterhouseCoopers (PwC) разходите през следващите месеци ще се покачват още, тъй като близо 1500 специалисти работят по най-големия фалит в света.
PwC е платила допълнително почти 115 млн. паунда на 800 служители на фалиралата банка, които са останали да помогнат за анализирането на милиони сделки между Lehman и други банки и хедж фондове.
По думите на Стивън Пиърсън, партньор в PwC, Lehman може да се превърне в най-дългия процес по администрация на Острова, надминавайки тези на Bank of Credit и Commerce International (BCCI), които са продължили 12 години, както и на британското подразделение на Enron, което фалира през 2001 г. и по което процесът все още не е приключил. В доклад на PwC, изпратен до банките кредитори вчера, се казва, че компанията е таксувала Lehman със 77,233 млн. паунда за 235 хил. часа работа на нейните специалисти, или средно 329 паунда на час.
В един момент 500 служители на PwC са работели по случая с Lehman. Партньорите в компанията, работещи по проекта, са получавали средно по 620 паунда на час, като дори на най-младите специалисти е било плащано по 143 паунда на час.
Всички разходи са били одобрени от комитета на кредиторите на банката, чиито членове включват американската компания майка на Lehman, Legal & General, както и хедж фондовете Ramius, GLG и Oceanwood Capital.
Най-големият разход през последните шест месеца е бил наемът на PwC за бившия главен офис на банката в Кенъри Уорф в размер на 34,6 млн. паунда. PwC смята да запази офиса на банката поне за още няколко месеца, главно поради трудността да бъдат преместени ИТ системата и базите данни на Lehman.
В момента на краха на Lehman Brothers миналата година са били замразени активи, собственост на институции, които са търгували с банката, на стойност 582 млрд. долара, което е довело стотици хедж фондове до ръба на фалита, пише изданието. От PwC казват, че досега над 100 инвестиционни фонда, повечето от които хедж фондове, са подали иск за статут „в затруднение”, за да получат капиталите си по-рано. За да могат да получат такъв статут фондовете трябва да убедят администратора и съда, че са застрашени от фалит.
„Това е несъмнено най-сложният процес по несъстоятелност във Великобритания и вероятно в света”, казва Пиърсън.
В доклада на PwC се казва, че все още е прекалено рано да се прецени каква част от парите си ще получат кредиторите на Lehman.