Цените на черното злато продължиха да се понижават и днес, дори и след като правителството на САЩ прие спасителния план и одобри инжектирането на 700 млрд. долара във финансовата система. Това бе четвъртото подред понижение на петрола. Като основна причина за спада анализаторите посочиха притесненията относно глобална рецесия и драстичния спад в потреблението на горива в САЩ.
Фючърсите за доставка на лек суров петрол през ноември се понижиха с 2,4 на сто (2,28 долара) до 91,60 долара за барел. Така спадът на цената на петрола от пиковата й стойност през юли възлиза на цели 37 на сто (на 11 юли тя достигна 147,27 долара за барел).
Търгуваният в Лондон петролен сорт Брент също се понижи. Договорите с доставка през ноември се понижиха с 1,2 на сто (1,11 долара) до 88,15 долара за барел.
Големият спад на цените на петрола идва, след като специалисти от Международния валутен фонд коментираха на 2 октомври, че американската икономика може да изпадне в рецесия. Това бе най-песимистичната прогноза на институцията досега.
Според доклад на енергийното министерство американското потребление на петрол е намаляло до средно 19 млн. барела на ден през последните 4 седмици. Това е най-ниското ниво на потребление от 2001 година насам.
Цените на петрола не можаха да намерят подкрепа и в курса на долара. Американската валута продължи ралито си спрямо основните валути и това, заедно със страха от световна рецесия, понижи цените на повечето суровини. Златото се понижи с половин процент и падна до 831,64 долара за тройунция. Цените на медта, цинка и алуминия също паднаха.