fallback

Колекция бонбони и семейни студенти вдъхновяват най-богатите уеб иноватори

На първо място в класацията на Forbes на най-богатите хора от интернет индустрията се нарежда Сергей Брин, съоснователят на Google

16:00 | 12.09.08 г.

Бумът в интернет индустрията извежда 34 иноватори в редиците на най-богатите хора в света. Общото богатство на уеб милиардерите и милионерите, включени в списъка на Forbes, възлиза на 109,7 млрд. долара.

Много от тях дължат успеха си на продукти, които се оказват „подривни“ за господстващите компании на пазара.

Характерно за тези подривни иновации е, че те посрещат потребности на клиентите, които преди са били пренебрегвани. За да открие тази група от клиенти, Пиер Омидиар не е трябвало да търси много. Идеята го осенила благодарение на годеницата му, която колекционирала различни видове бонбони и търсела начин да развие търговия с тази колекция.

Омидиар, компютърен програмист, създава уебстраницата eBay, за да й помогне в начинанието. Няколко години по-късно той се нарежда на четвърто място в списъка на най-богатите интернет гурута със състояние от 7,7 млрд. долара.

Друг проницателен ум разбира, че може да развие бизнес като таргетира нетрадиционните студенти – тези със семейства и деца, които не могат да посещават редовно занятия. Преподавателят Джон Спърлинг основава университета за онлайн обучение University of Phoenix. С 1,7 млрд. долара Спърлинг се нарежда на 15-то място редом до останалите уеб милиардери.

Начело в класацията са основателите на Google Сергей Брин и Лари Пейдж със състояние от съответно 18,7 млрд. и 18,6 млрд. долара. На трето място се нарежда създателят на сайта за онлайн покупки Amazon.com Джефри Безос с 8,2 млрд. долара

След Омидиар петото място се заема от Eрик Шмит, изпълнителен директор на Google, с 6,6 млрд. долара.

Богатство от 3,6 млрд. долара гарантира на Джефри Скол шестото място в класацията. Той е първият президент на еВay и негов най-голям акционер. Скол се е отказал от работата си в компанията и се концентрира върху филантропските си прояви и филмовите си продукции. Той е изпълнителен продуцент на филма „Неудобната истина“, който печели два Оскара през 2007 г.

Седмото място в класацията се заема от най-богатия жител в Шанхай – Шъ Ю Джу, създател на компания за онлайн игри ZTgame, която е известна с неконвенционалния си маркетинг. Богатството му е 2,8 млрд. долара.

Интернет предприемачът Хироши Микитани, които управлява шестата най-популярна дестинация в японското уебпространство - онлайн търговския център Rakuten, е осми в списъка. Макитани разполага със състояние от 2,6 млрд. долара.

Деветото място се заема от Марк Кюбан, бивш барман, който създава интернет портала Broadcast.com, заедно с Тод Уегнър. През 1999 г. порталът е продаден на Yahoo! за 5,7 млрд. долара. Кюбан притежава богатство от 2,6 млрд. долара.

Дейвид Фило, съосновател на Yahoo!, с 2,5 млрд. долара, e последният от милиардерите в челната десятка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:39 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още