Бизнес моделът, донесъл на шведския производител на мебели IKEA годишен оборот от над 20 млрд. евро, при който се целят възможно най-ниски разходи, е причината за затварянето на нейната фабрика в Румъния, пише Ziarul Financiar.
Търговската верига цели максимално съкращаване на разходите по цялата верига на производството и продажбите. Увеличението в тези индикатори в района, където IKEA има фабрика, е принудило излизането й от пазара. През последните години, заводът в Сучава е засегнат от увеличения от 70% в цената на суровините, които използва, като през 2005 г. фабриката е започнала да реализира загуби, които достигат обща стойност от 10 млн. евро. Предвид обстоятелствата миналия месец компанията реши да прекрати функционирането на фабриката.
По принцип, когато решава да инвестира в производство, търговската верига се стреми да обхване целия цикъл на производството – от добива на дървесина до сглобяването на мебелите в завършен вид.
През 1999 г. компанията започна да реализира инвестиция от 12 млн. евро в Румъния, но не успява да подсигури всички дейности, необходими за пълния производствен процес, чрез които би се постигнал по-ефективен контрол върху разходите.
„Проучване показа, че фабриката не е в състояние да гарантира дългосрочни доставки при това ниво на интегрираност на производството. Затова компанията реши да се откаже от този бизнес“, казва директорът на фабриката Келемен Балаци.
Фабриката е използвала дървесина от Сучава, но поради растящите цени е била принудена да използва внос.
След 2003-2004 г. производственото поделението на IKEA, което управлява завода в Сучава - Swedwood, е на загуба.
От друга страна, за период от шест години оборотът на фабриката е отбелязал общ ръст едва от 39%, в резултат на което през 2007 г. фабриката е генерирала само 1% от цялото производство на Swedwood. В Румъния Swedwood е реализирала оборот от 16,3 млн. евро и загуби от 2,8 млн. евро за миналата година.
След решението за закриване заводът, разположен на терен от 52 дка и с РЗП от 15 хил. кв. м, е бил обявен за продажба.
„Търсим инвеститор, който да възроди производството. Само ако това не бъде постигнато, ще обмислим продажба на отделни активи“, казва Балаци.
Закриването на фабриката е част от програмата за подобряване на ефективността на компанията, която е довела и до съкращаване на персонал в Словакия и Швеция.