Студентите от Литва, Латвия и Естония напускат страните си, разочаровани от качеството на висшето образование в тях, пише Bloomberg.
По-малкият бюджет, заделян за образование след 1991 г., и приемането на страните в Европейския съюз карат зрелостниците, които наброяват 75 хил., да търсят по-добро образование другаде.
„Получаваш много по-добро образование за същите пари в Холандия,“ казва бъдещ студент от Вилнюс, които не харесва висшето образование в своята страна заради липсата на качество, техническа база и внимание.
Поне 50% от учениците от най-добрите средни училища в балтийските страни ще се обучават в чужбина, казват от литовската изследователска група Free Market Institute във Вилнюс на база допитване до ученици, преподаватели и държавни агенции.
„Липсва мотивация за задържането на най-способните студенти“, казват от института. „Изтичането на мозъци от балтийските страни е проблем, които се обсъжда от всички, но няма достатъчно реформи.“
През 1999 г., обществените разходи за образование в Естония са били 6,1% от брутния вътрешен продукт, а през 2005 г., когато последно са били събирани тези данни, техният дял е 4,87%.
В Литва делът на разходите за образование се е понижил до 4,95% от БВП от 6,13% през 1991 г., а в Латвия - до 5,06% от 5,8%. За сравнение разходите за образование съставляват 8,2% от БВП в Дания и 6,97% в Швеция.