Тайландският крал Бхумибол Адулядедж е най-богатият владетел в света, като нетно му богатство възлиза на 35 млрд. долара, сочи класация на Forbes за 15-те най-заможни високопоставени личности в света.
На 80 години той е най-дълго управляващият монарх в света и е почитан като божество.
Тайландският крал е с преднина в класацията пред единствения друг азиатски монарх, брунейският султан, Хаджи Хасанал Болкиа, със състояние от 20 млрд. долара. Султанът, който се нарежда четвърти в класацията, е наследил богатството на 600-годишна мюсюлманска династия, е трябвало да намали нефтодобива в страната заради изчерпващи се резерви. Той е един от двамата владетели в класацията, чието богатство е намаляло от миналата година.
Другият „обеднял“ владетел е кралят на Мароко, Мохамед VI с богатство от 1,5 млрд. долара в сравнение с 2 млрд. долара през 2007 г. Икономическият ръст в страната се е забавил до 2%.
Не съществуват подобни проблеми при шестимата владетели от Близкия Изток, които се радват на несметни богатства, натрупани основно от петролния бизнес. Най-богатият в региона, е шейхът на Абу Даби, Халифа бин Зайед Ал Нахаян, който се нарежда на второ място в списъка, като неговото състояние е оценено на 23 млрд. долара. В Абу Даби се намират 95% от нефтените залежи в Обединените арабски емирства.
На пето място, дубайският шейх Мохамед бин Рашид ал Мактум, с 18 млрд. долара, е мажоритарен акционер в Dubai Holding, която има инвестиции в компании като Sony и авиационна компания EADS.
Шести е принцът на Лихтенщайн Ханс-Адам II с богатство от 5 млрд. долара. Основният източник на това състояние, банката LTG, която неговото семейство управлява от 70 години, е фокус на скандала за укриване на данъци, за която се казва, че е помагала на богатите си клиенти да крият парите си.
Единственият ерген сред тези заможни особи, принцът на Монако, Албърт II, притежава авоари на нетна стойност от 1,4 млрд. долара, към които се включват скъпи имоти и дял в казино в малкото княжество. Той възнамерява да разшири територията на страната чрез изграждане на зона в морето, носена от масивни колони.
Междувременно, въпросът за наследяването на трона е най-широко обсъжданата тема в обкръжението на двете кралици, включени в класацията. За белгийската кралица Беатрикс, на 14-то място, се носят слухове, че смята да се откаже от престола в полза на сина си, докато британската кралица Елизабет, на 12-то място, планира да продължи да управлява, осуетявайки надеждите на сина си принц Чарлз за скорошно възкачване на трона.
Подребата на най-богатите владетели в света според изследването на Forbes изглежда по следния начин:
Крал Бхумибол Адулядедж, Тайланд
Шейх Халифа бин Зайед Ал Нахаян, Обединени арабски емирства
Крал Абдула бин Абдул Азиз, Саудитска Арабия
Султан Хаджи Хасанал Болкиа, Бруней
Шейх Мохамед бин Рашид ал Мактум, Дубай
Принц Ханс Адам II, Лихтенщайн
Шейх Хамад бин Халифа ал Тани, Катар
Крал Мохамед VI, Мароко
Принц Албърт II, Монако
Султан Кабус бин Саид, Оман
Принц Карим ал Хюсеин, духовен водач на 15 млн. исмаилски мюсюлмани
Кралица Елизабет II, Великобритания
Шейх Сабах ал-Ахмад ал-Джабер ал-Сабах, Кувейт
Кралица Беатрикс, Белгия
Крал Мсвати III, Свазиленд