fallback

Средно 5% от работещите в ЕС са без трудови договори

Според официалните данни без трудови договори са главно студентите и хората на свободна практика

17:10 | 24.10.07 г.
Автор - снимка
Създател

Ново проучване на Евробарометър показва, че в страните от Европейския съюз (ЕС) средно 5% от трудещите се признават, че получават пари на ръка, т.е. без трудови договори, съобщиха от представителството на Европейската комисия (ЕК) у нас. Този официален процент варира от по-малко от 3% в повечето континентални страни до над 10% в някои страни от Централна и Източна Европа, също Великобритания и Ирландия.

Без трудови договори са главно студентите и хората на свободна практика, като явлението се наблюдава най-често в секторите на строителството и домашните услуги. Рискът за откриването на нарушението също е от значение - хората, които смятат, че рискът е малък, са по-склонни да започнат нелегално работа.

В доклада на ЕК относно борбата с труда „на черно” се казва, че резултатите досега са смесени. На фона на срещаните трудности се наблюдават оптимистични практики. Например данъчната тежест върху труда не е била съществено намалена в ЕС. В същото време могат да се създадат повече редовни работни места, като се намали административната тежест и се улесни регистрацията.

Успоредно с това определянето на по-висока минимална работна заплата може да намали практиката на плащането на ръка, докато по-високото заплащане на извънредния труд, от своя страна, води именно до такива практики.

Във връзка с констатациите и анализите ЕК предлага да се намалят допълнително облагането на труда и административните тежести, което е част стратегията на ЕС за растеж и заетост.

В контекста на свиването на трудовия пазар в много държави членки разпоредбите, ограничаващи мобилността на работниците от новите държави членки са ярък пример за административна пречка и те трябва да бъдат преразгледани до началото на 2009 г.  

Предвижда се проблемите, свързани с труда „на черно”, да бъдат включени в общите принципи за „гъвкавост и сигурност“, които се разработват в момента от ЕК, като в борбата с нерегламентирания труд активно да участват представители и на работодатели, и на работници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:55 | 31.08.22 г.
fallback
Още от Свят виж още